WSJD: WAYNE SHORTER / MACIEJ OBARA / PIOTR WOJTASIK

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Soho Factory, Warszawa
Data: 
18.07.2013

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS

WAYNE SHORTER / MACIEJ OBARA / PIOTR WOJTASIK

WAYNE SHORTER nieustannie rozwijany dorobek Wayne'a Shortera nierozerwalnie wpisany jest w historię muzyki współczesnej. Jego twórczość przekracza ramy gatunkowe, jednocześnie w jej sercu tkwi imrpowizatorski geniusz i jazzowy element zaskoczenia. Uznawany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej twórczych instrumentalistów i kompozytorów w historii jazzu i muzyki współczesnej. Dowodem uznania dla jego dorobku jest 13 nominacji i 6 wygranych statuetek Grammy. Shorter jest doktorem honoriscausa New York University, New England Conservatory oraz Berklee College of Music. W roku 1997 został wyrózniony tytułem Jazz Master Award tprzyznawanym przez National Endowment for the Arts.
Dziecięca wyobraźnia Shortera oraz jego nieustępliwe dążenie do rozwoju w muzyce skłania do porównań do twórczości malarskiej Picassa czy filmowego dorobku Ingmara Bergmana. Dziś Shorter nadal olśnieniewa publiczność wraz ze swoim kwartetem jak i kompozycjami symfonicznymi, tworząc być może najbardziej poruszającą muzykę w całej swojej karierze.
Latem 2001 roku Wayne wyruszył w trasę z kwartetem złożonym z młodych, utalentowanych muzyków: pianistą Danilo Perezem, basistą Johnem Patituccim i perkusistą Brianem Bladem. Każdy z nich był już wtedy uznanym twórcą i leaderem własnych projektów. Niezwykłą chemię jaka wytworzyła się między nimi dobrze dokumentują album "Footprints Live!". Po nim Shorter zarejestrował ambitny projekt "Alegria" stworzony z myślą o szerokim instrumentarium. Krążek przyniósł mu nagrodę Grammy. W roku 2005 ukazała się płyta koncertowa "Beyond the Sound Barrier", za którą otrzymał kolejną statuetkę złotego gramofonu. "Zadanie pozostaje to samo: stoczyć dobrą walkę - mówi Shorter - Chodzi o powiedzenie czegoś o życiu, naprawdę. I na tym chciałbym poprzestać.
W roku 2007 Shorter zrobił kolejny krok milowy nawiązując współpracę z Filharmonią Los Angeles i Royal Concertgebouw. Razem przygotowali oni premierowy materiał symfoniczny kompozycji Shortera oraz stworzyli kilka nowych wersji jego wcześniejszych utworów. Jak mówi John Pattitucci, Shorter łączy w sobie naturę różnych klasycznych kompozytorów: Ma wyczucie melodii takie jak Puccini a za razem harmonicznej złożoności jak Ravel. Opiera się ona m.in. na tym w jaki sposób buduje Shorter relacje między orkiestrą a solistą. Ta gra czyni jego utwory tak interesującymi dla publiczności i tak energetyzującymi dla ich wykonawców. Orkiestra pełni w nich rolę głosu przewodniego, w dialogu i współbrzmieniu z Shorterem i jego zespołem.
Shorter powrócił niedawno, po 43-letniej przerwie, pod skrzydła wytwórni Blue Note, dla której nagrywał swoje głośne autorskie albumy takie jak "JuJu" czy "Speak No Evil". Na 5 lutego 2013 planowana jest premiera nowej płyty jego kwartetu, który od lat uchodzi za najlepszy akustyczny zespół jazzowy na świecie.
Do Warszawy przywiezie najpewniej swój kwartet w składzie: Danilo Pérez - fortepian, John Patitucci - kontrabas, Brian Blade - perkusja

Maciej Obara International Quartet to pierwszy stały międzynarodowy projekt artysty, który stanowi pokłosie udziału projekcie Take 5: Europe działającym przy London Jazz Festival, a który zrzesza najlepszych instrumentalistów z różnych krajów UE . Obara, jeden z najbardziej obiecujących i interesujących artystów młodego pokolenia jazzowego w Polsce, jest muzykiem, który nieustannie generuje wyzwania i muzyczne propozycje, zarówno dla siebie, jak i dla współpracujących z nim muzyków. Obara zrealizował już wiele międzynarodowych projektów m. in. z Antoine Roneyem, Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem, czy z Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem.

Piotr Wojtasik Quartet

Piotr Wojtasik - uodzony w 1964r. polski trębacz jazzowy. Posiada w swym dorobku osiem autoskich albumów z udziałem gwiazd światowego jazzu ( Billy Harper, David Liebman, Reggie Workman, Billy Hart i wielu innych ), sideman ponad 50 albumów innych wykonawców. Wielokrotnie nagradzany w Polsce takmi nagrodami jak: "Fryderyk", "Trębacz jazzowy roku" (Jazz Forum) i inne. Koncertujący na wielu festiwalach w Europie, USA, Kanadzie. Okazjonalnie w Afryce i Azji. Obecnie prowadzi własny kwartet oraz różne projekty specjalne.

Soho Factory, g. 19:00

Bilety w cenie:
200 PLN - rząd 1-9
150 PLN - rząd 10-15
90 PLN - rząd 16-21

Miejsca sprzedaży:
Kasa - Plac Defilad 1 (PKiN,VIIp.,pok.718)
Kasa będzie czynna od 8 kwietnia : poniedziałek, środa, czwartek w godz. 16:00-20:00 oraz wtorek i piątek w godz. 11:00-15:00
Od 17 lipca kasa będzie czynna w godz. 12:00 - 17:30 a następnie od 18:00 w Soho (przed wejściem)

Zakup biletów:
www.adamiakjazz.pl
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl
www.ticketportal.pl

Informacja:
(22) 890 90 90
(22) 620 50 72
www.adamiakjazz.pl