WFSK: MISTRZOWIE I SZAMANI / Lindigo (Reunion)

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Namiot przed PKiN, Warszawa
Data: 
27.09.2013
Godzina: 
19:30

To „objawienie muzyczne” Reunionu – taki tytuł zespół otrzymał głosami publiczności w 2006 roku na największym festiwalu na wyspie. Dzisiaj, mają na koncie ponad pięćset koncertów, trzy albumy i są jednym z najpopularniejszych zespołów na Reunionie. Ich muzykę słuchać wszędzie, w radiu, na ulicy, w lokalnych barach i klubach.

Grupa Lindigo w swojej twórczości czerpie z tradycji maloya, ale łączy dawny rytm Reunionu z polifonicznym śpiewem Madagaskaru, a całość doprawia afrykańskimi brzmieniami i brazylijską sambą. Zespół założony w 1999 r. przez charyzmatycznego Oliviera Arastę dziś jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych na wyspie. Jego twórcy, podobnie jak Danyel Waro, uwielbiają występy.

W garderobie, tuż przed wyjściem na scenę, Olivier zawsze pozostawia skromny upominek dla Granmouns, czyli przodków: mały rytuał przypominający o korzeniach muzyki, którą wykonuje. Z szacunku dla nich na scenę zawsze wchodzi boso. „Granmouns dają nam wiarę i odwagę: to bardzo silne uczucie, jak smak papryczek chili” – wyjaśnia Olivier. Później przestrzeń wypełnia się wibrującymi głosami ośmiorga wokalistów tańczących i grających na instrumentach – wprowadzają słuchaczy w rodzaj transu. Ich styl jest perfekcyjnym połączeniem polifonii wokalnej i wręcz wirującej plątaniny rytmów, którą tworzą między innymi pikèr (bambusy idiofon), roulèr (cylindryczny bęben) i kayamb (grzechotka). Ubrani w lamba, tradycyjne przepaski z Madagaskaru, śpiewają po malgasku, by oddać atmosferę Wielkiej Wyspy, ziemi swoich przodków. To muzyka tworzona przez młodych artystów z myślą o młodych mieszkańcach Reunionu. Lindigo proponuje radosną wersję maloya, bez przesadnego oglądania się w przeszłość i poruszania trudnych tematów. Jak mówią: „Jeśli wiesz skąd pochodzisz, wiesz dokąd zmierzasz”.