SzaZa Kazu
SZAZA KAZU - to nowy muzyczny byt powołany do życia przez Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego oraz Kazuhise Uchihashi. Muzycy spotkali się już kilkakrotnie w Japonii (PitInn, Tokyo Jazz Festival, Don’t Panic We are From Poland, Polish Film Festival etc) - w następstwie czego zapragnęli kontynuować tę owocną współpracę oraz kultywować przyjaźń i wzajemne muzyczne dopasowanie. Autorskie kompozycje, wolne improwizacje, identyczne z nienaturalnymi dźwięki na altówkę + moogi, klarnet + supershifter oraz daxofon + smyk - dają słuchaczowi jedyną i unikatową sposobność bycia w gruncie rzeczy. SzaZa Kazu wystąpi 28 marca w poznańskim klubie Dragon Social Club.
Kazuhisa Uchihashi jest jednym z najważniejszych gitarzystów improwizatorów na świecie, stanowi ważny filar niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida. Improwizacja w muzyce znajduje wg Uchihashi`ego ucieleśnienie jako najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się "przestarzała" już w chwilę po jej wygenerowaniu.
Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii. Naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi by wzmocnić ekspresję brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej jak Hans Reichel, Tom Cora, Butch Morris, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Hwan, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, Elliott Sharp i wieloma innymi. Ma na koncie także współpracę z Fredem Frithem, Johnem Zornem, Otomo Yoshihide, Eugenem Chadbournem, Shelley Hirsch.W latach 94-97 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins.
Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej, stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockową, łącząc wiele typów muzyki, m.in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solową. W latach 1995–2005 był organizatorem "New Music Action Workshop" - comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej "Beyond Innocence". Był także animatorem klubu "The Bridge" w Osace. Od 10 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platformą niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji.
Uchihashi jest świetnie znany polskiej publiczności. Po raz pierwszy gościł w Polsce z grupą Altered States podczas festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2001, następnie powracał dwukrotnie na solowe, żywiołowo przyjęte koncerty. Uzbrojony jedynie w gitarę, zestaw efektów oraz osobliwy instrument o nazwie daxofon (wynalazek Hansa Reichela) wywoływał owacje, pomimo dość radykalnych dźwięków jakimi raczył publiczność. W roku 2004 Uchihashi odbył trasę po Polsce w towarzystwie Tatsuya Yoshidy (perkusisty grupy Ruins), uwieńczoną wydaniem koncertowej płyty Uchihashi/Yoshida Hercules Icy Club (Tone Industria 2005). Kolejny rok to kolejna wizyta, tym razem w towarzystwie kilkudziesięcioosobowej Shibusashirazu Orchestra na festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. Rok 2006 to polska trasa, sesja nagraniowa i płyta w towarzystwie Franza Hautzingera (AT) i Jacka Kochana jako trio KUH. W roku 2007 Uchihashi ponownie gościł w Polsce z serią solowych koncertów, występując również w towarzystwie Piotra Zabrodzkiego i Jacka Kochana.
SzaZa - Duet Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski od 1999 roku aktywnie działa na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw – hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności.
Prowadzili cykle Galimadjaz oraz Djazzpora, które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają.
Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim.
Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych.
Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej.
Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce.
W latach 2010 – 2011 artyści dzięki współpracy z Instytutami Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Madrycie, Wiedniu, Paryżu, a także ze Studiem Filmowym Semafor oraz Instytutem Adama Mickiewicza – mogli zaprezentować swoje interdyscyplinarne projekty w Japonii, Chinach, Austrii, Francji, Hiszpanii, Ameryce Północnej, na Isladii, w Norwegii czy w Urugwaju.
Szamburski / Zakrocki występowali w ramach wydarzeń kulturalnych towarzyszących przejęciu przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej w Wiedniu. Pokazy filmowe z muzyką na żywo (min.: projekt “Polański / SzaZa” czy “Starewicz / SzaZa”) brały udział na prestiżowych festiwalach międzynarodowych takich jak International Animation and Comic Conference w Pekinie, Polish Jazz Days w Tokyo, Soco Festival w Montevideo, National Museum of Art Film Festival w Waszyngtonie, Festiwale Kina Polskiego w Chicago, Seattle, Austin, Los Angeles, Paryżu, a także Insomnia Festival w Tromso czy Unsound w Nowym Jorku.
CO? – SzaZa Kazu: Szamburski-Zakrocki / Kazuhisa Uchihashi
KTO? – Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski, Kazuhisa Uchihashi
GDZIE? – Dragon Social Club, Poznań
KIEDY? – 28/03/2020; 20:00
BILETY? – 30 zł/ 40 zł/ 50 zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.