SWINGUJĄCE 3-MIASTO

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pick & Roll, Sopot
Data: 
17.03.2012

SWINGUJĄCE 3-MIASTO

wystąpią muzycy zespołów: RAMA 111, BASZTA, ANTYKWINTET oraz ich goście: m.in. Marianna Wróblewska, Agnieszka Babicz, Joanna Kniter

 

RAMA  111 to obok Czerwonych Gitar, Niebiesko-Czarnych i Kombi  najbardziej znany zespół z Trójmiasta. Dłużej od nich grają tylko The Rolling Stones. Laureaci „Jazz nad Odrą ‘68”. Grali na „Jazz Jamboree i wielu nie mniej ważnych festiwalach. Występowali wszystkich kontynentach i oceanach świata. Akompaniowali m.in. Irenie Santor, Mariannie Wróblewskiej i legendom amerykańskiego jazzu - Cab Calloway, Delta Rhythm Boys. Występowali m.in. z orkiestrami: Mercera Ellingtona, Artie Shawa, Harry Jamesa, Nelsona Riddela i braci Dorsey. Ukazała się właśnie ich retrospektywna płyta. 

BASZTA najlepsza trójmiejska orkiestra taneczna lat 70-tych, dzięki której „Żak” był m.in. tym czym był. Laureaci „Jazz nad Odrą ‘77”. Występowali na wszystkich ważnych festiwalach i ośrodkach jazzowych kraju oraz w klubach wielu krajów Europy. W tym zespole rozkwitły talenty m.in. Leszka Dranickiego i Jerzego Główczewskiego. Byli jedną z najciekawszych formacji z pogranicza jazzu i rocka, a mimo to na pierwszą, wydaną niedawno, płytę przeszło im czekać aż 35 lat.

ANTIQUINTET zespół, którego pierwotną nazwę „Antykwintet” zakwestionowała cenzura (!) Najczęściej nagradzany laureat festiwalu „Jazz nad Odrą” (1978-80), w którym karierę zaczynał Leszek Kułakowski i Józef Eliasz. Zespół który mimo krótkiego żywota wdarł się do czołówki polskiego jazzu. Występowali na festiwalach jazzowych na Węgrzech i w Związku Radzieckim oraz na „Jazz Jamboree”.  Niebawem, w 30 lat po rozwiązaniu zespołu ukaże się ich pierwsza płyta.

Mówiąc o historii i dokonaniach polskiego jazzu zazwyczaj zapomina się o Trójmieście, tymczasem, tak jak w przypadku big-beatu i rocka, przez wiele lat właśnie ono nadawało ton tej muzyce. To tutaj odbyły się pierwsze festiwale, z których wykluło się „Jazz Jamboree”. To tutaj objawiły się talenty tej miary co: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Ryszard Kruza, Jerzy Sapiejewski, Bogdan Skawina, Jerzy Lisewski, bracia Nadolscy, Marianna Wróblewska, Jerzy Główczewski i wielu, wielu innych. To tutaj działały formacje: Flamingo, Jazz Players, Rama 111, Baszta, Antiquintet. Aż nadto wymownym jest fakt, że w latach 1964-80 trójmiejscy muzycy aż 22-krotnie zdobywali nagrody festiwalu :Jazz nad Odrą”. Nie mniej imponujący jest dorobek naszej estrady, bo przecież tutaj powstały grupy: Rhythm & Blues, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary). Tutaj zrodził się ruch Muzyki Młodej Generacji, którym przewodziło m.in. Kombi, Cytrus, Mietek Blues Band. Tutaj pierwsze kroki stawiali: Halina Frąckowiak, Tadeusz Chyła, Ryszard Poznakowski, Janusz Koman, Tadeusz Karmazyn, Rudi Schuberth, Maciek Dzierżawski, o Wałach Jagiellońskich nie wspominając. 

Pick & Roll, godz. 20:00

 

Po koncercie OLD  SCHOOL  JAM  SESSION