Skrzyżowanie Kultur 2015: Noreum Machi / Noura Mint Seymali

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Namiot festiwalowy przed PKiN, Warszawa
Data: 
27.09.2015
Godzina: 
19:00

27-go września w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Skrzyżowanie Kultur, wystąpi zespół Noreum Machi oraz Noura Mint Seymali.

Perkusyjny zespół Noreum Machi to jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli koreańskiej nowej fali. Założony na początku lat dziewięćdziesiątych do dziś zdołał zebrać wielu wielbicieli i niezwykłe uznanie krytyków. Ich występy cechują się niezwykłymi perkusyjnymi dialogami, szamańskimi pieśniami i akrobatycznym tańcem. Repertuar grupy opiera się na tradycyjnych koreańskich melodiach, które reinterpretują i dostosowują do współczesnej publiczności jednak z zachowaniem ich autentyczności i naturalnej konstrukcji.

Nazwa grupy odnosi się do określenia perfekcji muzycznej, używanego niegdyś przez koreańskich rybałtów. Noreum Machi byłby tym, który osiągnął tak doskonałe zdolności i wyczucie, że nikt nie śmiałby po nim występować.

Ich rytmiczna muzyka, nierozerwalnie połączona z tańcami, ma związek z odległymi rytuałami animistycznymi i szamanistycznymi zwanymi Samul-nori. W języku koreańskim oznacza to cztery obiekty, w tym wypadku czterema przewodnimi tradycyjnymi instrumentami perkusyjnymi. Każdy z nich symbolizuje jeden z żywiołów: Jang-gu - deszcz, Buk - chmury, Jing wiatr, a Kkwaenggwari burzę. Ich wykorzystanie nawiązuje również do równowagi Yin i Yang, gdyż Buk i Jang-gu odtwarzają brzmienia ziemi, a Jing i Kkwaenggwari nieba.

Zespół koncertował w wielu krajach na całym świecie, w tym Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Hiszpanii, Arabii Saudyjskiej, Maroku.

Artystka pochodzi z jednej z najsłynniejszych, mauretańskich rodzin griotów, czyli opowiadaczy, muzyków, bardów. Jej ojciec - Seymali Ould Ahmed Vall był światowej sławy muzykiem, który opracował pierwszy system zapisu mauretańskich melodii, zaadaptował muzykę do hymnu narodowego i komponował dla swojej żony (macochy Noury), wybitnej Dimi Mint Abby, nazywanej Diwą Pustyni. Noura, już jako nastolatka występowała w chórkach Dimi Mint Abby, a dziś bierze na swoje barki rozwój muzycznego dziedzictwa Mauretanii, dostosowując je do współczesnego rytmu świata. W jej kompozycjach, artystycznej konsekwencji i skłonnościach do eksperymentów, możemy odnaleźć echa twórczości jej wizjonerskich przodków.

Artystka występuje wraz ze swoim mężem, utalentowanym gitarzystą Jeiche Ould Chighaly, który wprowadza do zespołu potężną dawkę siły z innego, muzycznego rodu Mauretańczyków. Wspólnie łączą elementy tradycyjnego azawan i backbeat’u. Ardine (9-strunowa harfa, na której wedle tradycji grają tylko kobiety) i tidinit (tradycyjna hassańska gitara) tworzą razem – azawan – wiodące połączenie instrumentalne w mauretańskiej tradycji muzycznej. Jednak w ich zespole, bas (Ousmane Touré) i perkusja (Matthew Tinari), przełamują azawan niezwykłym współczesnym funkiem i popem. Album Tzenii to kombinacja kilku klasycznych utworów zaaranżowanych zgodnie ze współczesną formą i okraszonych odrobiną nowoczesnego popu. Album można postrzegać jako poszukiwanie wiary i stabilności w chaosie. To obracanie istniejącego na świecie zła w dobro.

Pradawna tradycja zmiksowana z nowoczesnością oraz wyjątkowa energia, pasja i hipnotyzująca charyzma Noury Mint Seymali gwarantują niezapomniane doznania muzyczne podczas koncertu 11. Edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

CO? – Skrzyżowanie Kultur 2015: Noreum Machi / Noura Mint Seymali
KTO? – Noreum Machi, Noura Mint Seymali
GDZIE? – Namiot festiwalowy przed PKiN, Warszawa
KIEDY? – 27/09/2015, 19:00
BILETY? -  40 zł / 200 zł (karnet)