Skrzyżowanie Kultur 2015: Badakhshan Ensemble / Sain Zahoor

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Namiot festiwalowy przed PKiN, Warszawa
Data: 
25.09.2015
Godzina: 
19:00

25-go września w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, w ramach festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2015, wystąpią Badakhshan Ensemble oraz Sain Zahoor.

Badakhshan Ensemble to niezwykle oryginalny kwartet, który swoją nazwę zawdzięcza górzystemu regionowi Pamir, obejmującemu słabo zaludniony teren wschodniej połowy Tadżykistanu i północnowschodniego Afganistanu. To właśnie tam, rodowici mieszkańcy małych wiosek, kultywują tradycję pieśni religijnej, tańca, muzykę mistyczną i refleksyjną grę na instrumentach, co znajduje odzwierciedlenie w występach zespołu Badakshan Ensemble.

Muzyka i taniec z rejonów Badakhshanu znacznie różnią się od tych, które dominują w regionie Azji Środkowej. Utwory inspirowane tradycyjną twórczością perskich poetów takich jak Rumi, Hafiz czy Kilali komponowane są ustnie. Unikatowość kultury tadżyckiego Badakszanu to skutek izolacji kulturowej tamtejszych mieszkańców, którzy otoczeni wysokimi górami Pamir wykształcili swój własny, podobny do perskiego, język i zachowali dawne, tradycje pieśni folklorystycznej.

Soheba Davlatshoeva, charyzmatyczna założycielka i liderka zespołu Badakhshan Ensemble, często podkreśla, że siła przekazu muzycznego może dotrzeć nawet do osób, które nie miały wcześniej styczności z takim typem muzyki. Podczas występu, chcielibyśmy, aby publiczność czuła i rozumiała, o czym śpiewamy. Można to osiągnąć niezależnie od języka, poprzez muzykę samą w sobie – mówi artystka.  Wraz z Aqnazar Alovatovem, Mukhtor Muborakadamovem i Gulomsho Safarovem, we współpracy z Smithsoniam Folkways Recordings i organizacją Aga Khan Initiative, nagrali płytę wchodzącą w skład antologii Muzyki z Azji Centralnej.

Koncert w ramach 11. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się dzięki współpracy z programem Aga Khan Trust for Culture.

Uhonorowany w 2006 roku nagrodą BBC w kategorii World Music, Sain Zahoor stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych, współczesnych pakistańskich artystów. Jego twórczość jest głęboko osadzona w sufickiej tradycji podróżujących mistyków, którzy recytowali poezję i grali na instrumentach. Był to najpowszechniejszy sposób na szerzenie miłości i pokoju wśród zwykłych ludzi, z którym współczesny artysta również się utożsamia.

Sain Zahoor specjalizuje się w grze na tradycyjnym instrumencie ektar, który zaadoptował na własny użytek do wersji trzy-strunowej. W tradycyjnej szacie zwanej kurta, w turbanie na głowie, z dzwonkami ghrungoo na nadgarstkach i z pomalowanymi oczami, przywodzi na myśl ekscentryka. Jednak, wersety poezji Baba Bhulay Shah, czy Miana Muhammada Bakhsha, nazywanego Rumim Kashmiru, które wyśpiewuje z ogromną radością i oddaniem, uczą o pokorze i miłości do boga i bliźnich i wzajemnym szacunku.

Zahoor urodził się i został wychowany w wiejskiej rodzinie w regionie Ojara w Pakistanie i już jako dziecko wykazywał ogromny zapał do śpiewu i muzyki. Przez lata występował w miejscowych świątyniach. W 1989 roku Sain Zahoor został zaproszony na konferencję Pakistan All Music, gdzie po raz pierwszy wystąpił dla szerszej publiczności. W 2006 roku nagrał pierwszą płytę o tytule Awazay (Dźwięki). Obecnie występuje na całym świecie przy akompaniamencie muzyków grających na tradycyjnych bębnach dholak. Wielokrotnie występował tez w Pakistańskiej Telewizji. Sain Zahoor jest jednym z kluczowych przedstawicieli pakistańskich tradycji muzycznych.

CO? – Skrzyżowanie Kultur 2015: Badakhshan Ensemble, Sain Zahoor
KTO? – Badakhshan Ensemble, Sain Zahoor
GDZIE? – Namiot festiwalowy przed PKiN, Warszawa
KIEDY? – 25/09/2015, 19:00
BILETY? - 40 zł / 200 zł (karnet)