MARTIN SIMON & ASTRO-LATIN INTERNATIONAL PROJECT
MARTIN SIMON & ASTRO-LATIN INTERNATIONAL PROJECT
Martin Simon - guitar
Paweł Mazurczak – bass
Adam Rozenman - percussions
Kontynując swój wielokulturowy nurt, Martin Simon zaprezentował w przeszłości kilka autorskich międzynarodowych projektów. Jednym z nich jest i Astro Project. Nawiązując do albumu “Collage” gitarowego duetu Escoto & Simon, który w ubiegłym roku odnotował imponujący odzew w branżowej prasie jako jedna z najlepszych współczesnych gitarowych płyt dekady (Muzik Reviews), jest on jednym z długo dojrzewających owoców twórczej współpracy Martina Simona i hiszpańsko-honduraskiego kompozytora i gitarzysty Astora Escoto (Astro) w Nowym Jorku. W ramach autorskiej współpracy obu muzyków udało się stworzyć silnie promieniujące oraz kompozycyjnie przemyślane world fusion, gdzie znajdujemy elementy latin jazzu, flamenco, rumby, samby i muzyki klasycznej. Mając na myśli charakter projektu i miejsce obecnego pobytu, Simon zaprosił do współudziału muzyków ze sceny etno-jazzowej: polskiego kontrabasistę Pawła Mazurczaka i polsko-izraelskiego muzyka na instrumentach perkusyjnych Adama Rozenmana. Razem udało im się odtworzyć liryczną a jednocześnie ekspresyjnie ostrę energię z niepowtarzalną atmosferą spontanicznych improwizacji trójki artystów. Los Angeles Musikzeitgeist określa to przedsięwzięcie jako "ponadczasową, prowokującą myśli kolekcją muzycznych przemyśleń światowej klasy produkcji."
Martin Simon - kompozytor, gitarzysta, artysta multimedialny, to jeden z najbardziej wszechstronnie twórczych słowackich muzyków, aktywny w obszarze jazzu, etnicznej i klasycznej muzyki. W 90-tych latach, jako lider jazz-rockowej formacji JAZZVA, zdobył pierwszą nagrodę na New Faces of Slovak Jazz w 1996. W 1998 r. przeniósł się do USA, gdzie ukończył studia kompozycji w Brooklyn College/CUNY w Nowym Jorku w klasie profesora Tani León. Tam również ukończył podyplomowe studia interaktywnych mediów i sztuki. Był wykładowcą w Akademii Pratt Institute na wydziale muzyki do filmu i animacji. W Nowym Jorku, Simon wchłaniał wpływy wielu kultur, zwłaszcza latynoamerykańskiej, hinduskiej i afrykańskiej, które w sposób istotny wpłynęły na jego twórczość zbudowaną na bazie jazzu, muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, jak również własnych wschodnioeuropejskich korzeni. W Nowym Jorku współpracował m.in. z muzykami takimi jak David Watson (John Zorn), Salim Washington (Kenny Garret, Anthony Braxton), Chris Bacas (Buddy Rich), Jorge Amorim (Baden Powell, Al Foster) i zespołami The New York Mandolin Orchestra, BC Electro-acoustic Music Ensemble. Szczególnie ceni sobie muzyczne spotkania z mistrzami wolnej improwizacji takimi jak Oliver Lake, Art Lande, Mazen Kerbaj, Stephen Nachmanovitch, Pauline Oliveros, Anto Pett, AACM. Jego twórczość jest porównywana do wirtuoza gitary akustycznej Dona Rossa czy eksperymentatorstwa multiinstrumentalisty Georga Kollera. Martin Simon jest autorem koncepcji "muzyki konwersacjyjnej," typu improwizowanej muzyki, którą premierowo przedstawił w 2007 r. na międzynarodowej konferencji International Society for Improvised Music w Chicago w Northwestern University. W tym samym roku przeniósł się z rodziną do Polski do Warszawy. W Polsce odbył pierwsze spotkania muzyczne z czołowymi jazzmanami jak Michał Urbaniak czy Wojciech Karolak.
Paweł Mazurczak – kontrabasista (kontrabas elektryczny, akustyczny), gitarzysta basowy. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Kielcach oraz Podyplomowe Studium Jazzowe w Warszawie w klasie Zbigniewa Wegehaupta. Występował i nagrywał z Włodzimierzem Kiniorskim, Liroy’em, KASĄ, Tadeuszem Nalepą, Markiem Bilińskim, Korą Jackowską (Kora Ola Ola!), Elżbietą Mielczarek i zespołami: "Trebunie Tutki", "Tam Tam Project", „Swoją drogą”, "Rejs", "100% Bawełny". Obecnie współpracuje z Antoniną Krzysztoń, Kapelą ze wsi Warszawa, Incarnations, Sidney’em Polakiem i zespołem kubańskim Rei Ceballo y Calle sol.
Adam Rozenman - gra na instrumentach perkusyjnych afro-kubańskich, brazylijskich i bliskowschodnich. W Izraelu współpracował z grupą perkusyjną Mikcav i Meirą Asher, w Niemczech z brazylijskim gitarzystą Pedro da Silva i grupą Salsa Maraca. W Polsce grał z zespołami Cukunft, Alamut i Konoba a także z Krzysztofem Ścierańskim oraz Muhamedem Rasouli. Obecnie występuje z wokalistką Magdą Piskorczyk i etno-jazzowym zespołem Stilo.
Pardon To Tu, godz. 20:30
Wstęp: 15zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.