Krokus Jazz Festiwal: Saskia Laroo Quartet & Warren Byrd
25-go października, w Jeleniogórskim Centrum Kultury, w ramach Krokus Jazz Festiwal wystąpi Saskia Laroo Quartet & Warren Byrd.
Holenderka z Amsterdamu grająca na trąbce i basie. Nazywana " Lady Miles Davis ", swobodnie porusza się w różnych gatunkach i stylistykach : od akustycznego straight-ahead jazzu poprzez, cool, dixie, bebop, free, elektryczny fusion i acid jazz; nie omija rocka i bluesa, sięga po muzykę klubową, hip-hop, drum’n bass oraz world music , wspaniale odnajduje się w modnym smooth – jazzie.
Prowadzi własne zespoły i współpracuje z najważniejszymi innowatorami jazzu : Wyntonem Marsalisem, grupą Yellowjackets, Georgem Bensonem, Billym Prestonem. Teddym Edwardsem, Candy Dulfer, Maceo Parkerem, Davidem Murrayem, Marcusem Millerem… Koncerty w jej wykonaniu to zawsze porywające publiczność znakomite show. Saskia Laroo jest także producentem muzycznym - produkuje i wydaje płyty różnych artystów we własnej wytwórni Laroo Records. Jej autorskie albumy cieszą się sporym powodzeniem w całej Europie.
„ Miałam 16 lat -wspomina swoją fascynację jazzem - kolega mojego taty dał mi kasetę, na której był m.in. utwór Davisa "Someday My Prince Will Come". Słuchałam tego na okrągło, starając się grać razem z nim. Później przyjaciel dał mi płytę "Live in Paris". A potem były kolejne nagrania. Czasami ich nie rozumiałam. Jednak Davis to najważniejsza dla mnie postać. Zaczynał jako jazzowy muzyk akustyczny, potem wykorzystywał elektronikę, a pod koniec życia był jednym z pierwszych, który miksował jazz z hip-hopem, zrobił to na swoim ostatnim albumie "Doobop". Kocham grę Milesa i sposób jego ekspresji - od smutnej, po słodką i gniewną „ Rozpoczynała swoją przygodę z jazzem jako ośmioletnia dziewczynka grając w Het Brass Band of Fanfare w rodzinnym Den Ilp. Jako studentka (matematyki ) Uniwersytetu w Amsterdamie podjęła równocześnie naukę w Konserwatorium oraz w Muziekpedagogische Akademie w Hilversom. W arkana jazzu wprowadzali ją wybitni holenderscy jazzmani Roy Raaymakers oraz Ack van Rooyen. W 1979 roku Saskia Larro była już lokalną, poszukiwaną artystką, która współpracowała zarówno z zespołami free-jazzu, dixielandu jak i licznych formacji modern-jazzowych. Wraz z saksofonistką Candy Dulfer (oraz pod bacznym okiem saksofonisty i nauczyciela Hansa Dulfera) podjęły współpracę w słynnym Rosa King’s Upite Down Band. Lata spędzone w tym zespole były dla obu młodych artystek doskonałym muzycznym i estradowym doświadczeniem. To wtedy Saskia Laroo zafascynowała się muzyką latynoską, afrykańskimi elementami w jazzie, brzmieniami etnicznymi.W 1982 roku Saskia Laroo zakłada swój pierwszy zespół, Salsa Caliente Band, potem kolejny Carribean Express (1986-90), by latynoskie fascynacje eksponować najpełniej w The Caribbean Colours ( 1990-94). W 1993 roku decyduje się na autorski album „ It’s Like Jazz”, który lansuje ciekawe latin - jazzowe brzmienie i zdolną trębaczkę. Zachęcona sukcesem płyty i zespołu przez kolejne lata prowadzi formacje Salsa Bop oraz Jazzkia, z którymi nagrywa doskonale przez krytyków przyjmowane płyty.
To wtedy w USA pojawia się po raz pierwszy określenie „ Lady Miles Davis”. „ To miłe, gdy porównuję się moją muzykę z Milesem – mówi w jednym z wywiadów - ale ja nie jestem przecież Milesem Davisem, jestem Saskia Laroo, mam swój własny styl. Chociaż na wiele sposobów ulegam wpływom i koncepcji gry Davisa. Lubię uwalniać tonacje i kreować muzyczne opowieści. Lubię drogę, którą wykreował Miles - jego budowanie dźwięku, solówki i próbuję czasami to robić w podobny sposób. Wolę kreować krótkie melodie. Czasami moja gra jest podobna do gry Milesa, ale publiczność słyszy różnice. Więc kiedy to się zdarza, jestem dumna, że porównują mnie z Milesem „. W 1994 roku założyła własną wytwórnię płytową „Laroo Records”, w której wydała pierwszy album „It's Like Jazz”, a w cztery lata później - niezwykle podobny do debiutu - „Bodymusic”. W 1999 roku nagrała materiał na trzeci album „Jazzkia”, który utrzymała w czysto akustycznej jazzowej tonacji. Krążek był hołdem złożonym Milesowi Davisowi. Na kolejny longplay nie kazała zbyt długo czekać – wydany w 2000 roku „Sunset Eyes 2000” nagrała we współpracy ze sławnym saksofonistą tenorowym Teddym Edwardsem. W 2008 roku ukazała się jej kolejna płyta „Really Jazzy” utrzymana w melanżu dance, funk i jazzu, wykorzystuje elementy rapu i twórczej improwizacji, a sama artystka oprócz gry na dotychczasowych instrumentach – poszerzyła swój twórczy wkład o grę na saksofonie. W 2011 roku Saskia Laroo nagrała swój kolejny album tym razem w kolaboracji z afro-amerykańskim pianistą Warrenem Byrdem. Album zatytułowany „Two of A Kind: A Tribute to Miles & Monk” to hołd oddany dwóm wielkim gigantom jazzu: Milesowi Davisowi i Theloniousowi Monkowi.
Najnowszy krążek wydany na DVD – „Live In Zimbabwe” to zapis koncertu zespołu Saski Laroo na Czarnym Lądzie.
CO? – Krokus Jazz Festiwal: Saskia Laroo Quartet & Warren Byrd
KTO? – Sin Banovic, Nana Barimah (Mc Phantom), Warren Byrd, Daniel Gueli, Saskia Laroo
GDZIE? – Sala Widowiskowa JCK, Jelenia Góra
KIEDY? – 25/10/2014, 20:00
BILETY? – 45 zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.