JwR: ANNA GADT QUARTET
Jazz w Ruinach
ANNA GADT QUARTET
Anna Gadt - wokal
Krzysztof Gradziuk - perkusja
Maciej Garbowski - kontrabas
Łukasz Ojdana - fortepian
Anna Gadt to wokalistka jazzowa młodego pokolenia. Fascynuje ją szeroko pojęta muzyka improwizowana. Niespokojny duch poszukujący formy wypowiedzi poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę. Inspirację odnajduje w filozofii Ayn Rand i poezji May Angelou. Zwłaszcza teksty Angelou - amerykańskiej poetki, współpracującej niegdyś z Martinem Lutherem Kingiem, okazały się doskonałym tematem do pisania muzyki. Tak powstały piosenki: Alone, They Went Home, Still I Rise - dający tytuł płyty z 2010. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy. Muzycznie odkryta i doceniona przez Billy Harpera, w 2006 roku otrzymała nagrodę główną podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych: Jazz Stuggle. W 2008 roku ukazała się Jej debiutancka płyta: Na mojej drodze (4ever Music/Warner), którą zwróciła na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku i wiele koncertów w kraju m.in.: podczas Szczecin Music Fest, gdzie rozpoczynała swoim występem koncert Suzanne Vega. Wielokrotnie udzielała się w projektach zagranicznych, m.in w ramach: Blueboat Jazz Festiwal i Saulkrasti Jazz Festiwal.
W 2010 roku pojawiła się jej druga płyta - “Still I Rise”. Album zaowocował m.in. koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce. Gościnnie można ją usłyszeć w sekstecie Włodzimierza Nahornego. Blisko związana z festiwalem Voicingers a także z jazzową formacją wokalną - jazz city choir. Wraz z zespołem Fizz the fire występowała w sali Kongresowej jako support brytyjskiej gwiazdy muzyki funky - The Brand New Heavies. Współpracowała z orkiestrami Tomka Szymusia, Adama Sztaby oraz Krzysztofa Herdzina (TVN – programy Taniec z gwiazdami, festiwal w Sopocie, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu). Od października do lipca również pedagog Instytutu Jazzu w Katowicach.
Krzysztof Gradziuk - człowiek o bardzo sprecyzowanych poglądach. W życiu charakterna dusza, w muzyce staje się uosobieniem kreatywności i subtelności.
Pochodzi z Zamościa, gdzie jako nastolatek pobierał pierwsze lekcje muzyki, przede wszystkim podczas jam sessions w klubie KOSZ. Większość najważniejszych rzeczy w Jego muzycznym życiu ma swoje źródło na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, gdzie poznał Macieja Garbowskiego i Przemysława Raminiaka, z którymi założył RGG trio. Tam też rozpoczęła się jego bliska współpraca z Anną Gadt, Maciejem Obarą, Danielem Popiałkiewiczem. Był stypendystą Akademii Teatru i Muzyki w Lipsku (Niemcy). W 2004 roku uczestniczył w Summer Jazz Workshops w Lousville (USA), wśród wykładowców byli m.in.: John Riley i Steve Davis. W tym samym roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie jest pedagogiem Instytutu Jazzu w Katowicach. Artyści, z którymi koncertował to m.in: Tomasz Stańko, Thomas Gustafsson, Antoine Roney, Avishai Cohen, Zbigniew Namyslowski, Adam Pieronczyk, Jaroslaw Smietana, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli.
Maciej Garbowski - kontrabasista pochodzący ze Śląska. Uosobienie spokoju i dystansu do rzeczywistości. Wielbiciel skandynawskiego brzmienia. Tworzy stabilny fundament dla całego zespołu będąc jednocześnie najdelikatniejszą jego częścią. W 2004 ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest współzałożyciel RGG trio (Raminiak – Garbowski – Gradziuk), oraz zdobywcą wielu nagród w kraju i za granicą, m.in:
Bielska Zadymka Jazzowa w 2003 – Grand Prix z RGG, International Jazz Festival in Getxo (Hiszpania) – II nagroda oraz nagroda publiczności w 2003 z RGG ,
„Klucz do kariery” Pomorska Jesień Jazzowa w 2003, Crocus Jazz Festival (Jelenia Góra) – II nagroda w 2004 with RGG, Bielska Zadymka Jazzowa w 2007r – Grand Prix z M.O. TRIO.
Łukasz Ojdana - pianista pochodzący z Warszawy. Urodzony w 1990 roku należy do grona bardzo obiecujących młodych muzyków. Podczas Jazz Camping Kalatówki, zadebiutował w kwintecie Zbigniewa Namysłowskiego, którego ujął intrygujący sposób grania młodego pianisty. Zapewne dlatego w 2011 roku otrzymał nagrodę „Nadzieje Warszawy” – festiwalu organizowanego przez czołowe polskie czasopismo muzyczne – Jazz Forum. Jego największą wartością jest umiejętność słuchania. Jego grę cechuje dojrzałość, przestrzeń i nienarzucający się styl – zaskakujący u tak młodego muzyka. Jego inspiracje płyną głównie z muzyki skandynawskiej, a dzięki studiom na AM w Katowicach, jest blisko związany z mainstreamowym nurtem współczesnej muzyki jazzowej.
Ruiny Teatru Victoria, godz. 21:00
wstęp wolny
fot. Adam Konowalski
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.