JiO: Kajetan Drozd Trio / Erik Friedlander’s Bonebridge Band

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Klub Muzyczny 4art, Gliwice
Data: 
02.12.2012

Jazz i Okolice 2012: Nowa Muzyka Improwizowana czyli podróż poza granice jazzu

Kajetan Drozd Trio / Erik Friedlander’s Bonebridge Band

Kajetan Drozd Trio (PL)
Kajetan Drozd - gitara, wokal, harmonijka
Piotr Rożankowski - kontrabas
Paweł Rozkrut - perkusja

Kajetan Drozd - charyzmatyczny muzyk "zakochany" w bluesie i bezgranicznie mu oddany. Gitarzysta, harmonijkarz, autor muzyki i tekstów. Mocno związany ze Śląskiem. Założyciel grupy Siódma w Nocy, z którą między innymi dwukrotnie wygrał konkurs Festiwalu Rawa Blues (2006 i 2008). Obecnie koncertujący również z nowym projektem - Kajetan Drozd Acoustic Trio. Kajetan koncertował niemal na wszystkich ważnych festiwalach bluesowych w kraju, wygrywając w konkursach większości z nich. Do pozostałych wyróżnień można dodać m.in. zaproszenie muzyków przez red. Piotra Kaczkowskiego do audycji Minimax. Zespół ze swymi utworami jest także obecny na składance muzycznej Minimax.Pl (2008) i na trzech edycjach wydawnictwa Antologia Polskiego Bluesa (2008, 2009, 2011). Można zaryzykować zatem stwierdzenie, że prawdopodobnie nie ma regionu w kraju, w którym sympatycy bluesa nie znaliby Kajetana i Siódmej w Nocy. W kwietniu 2009 roku ukazał się w oficjalnej dystrybucji album zespołu zatytułowany "Siódma w Nocy", którego utwory są obecne w wielu rozgłośniach lokalnych, jak i ogólnopolskim PR 3 Polskiego Radia. Promując go, Kajetan Drozd zagrał tylko w 2009 roku niemal 100 koncertów. Kajetan zainicjował swój kolejny projekt muzyczny - akustyczne trio gitary, kontrabasu i perkusji - Kajetan Drozd Acoustic Trio, z którym zwyciężył na bluesowych mistrzostwach polski Polish Blues Challenge 2010, a następnie reprezentował Polskę na największym bluesowym konkursie International Blues Challenge 2011 w Memphis USA. Działalność artystyczna Kajetana nie ogranicza się wyłącznie do koncertowania. Jest współorganizatorem festiwalu Bytomska Moc Bluesa. Prowadzi warsztaty gitarowe, bluesowe jam sassion w gliwickim Ślaskim Jazz Clubie, gdzie również współorganizuje cykl koncertów "Wtorek Bluesowy". Jego wkład w propagowanie bluesa na Śląsku został doceniony przez Władze Miasta Gliwic. We wrześniu 2009 roku odebrał z rąk Prezydenta Miasta nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2008 w kategorii "Młody Twórca".

Erik Friedlander’s Bonebridge Band (USA)
Erik Friedlander - wiolonczela
Doug Wamble - gitara
Michael Sarin - perkusja

Eric Friedlander - wiolonczelista i weteran nowojorskiej sceny muzycznej, kompozytor i improwizator grający zarówno klasyczny jak i jazzowy repertuar. Jego estetyka i pełen dynamizmu styl improwizacji stały się podwaliną nowego stylu gry na wiolonczeli. Grając solo lub z jednym ze swych zespołów, zarówno w projektach klasycznych jak i improwizacyjnych, Friedlander łączy eksperymentalne podejście do wiolonczeli z szacunkiem wobec tradycji. Erik Friedlander jest niepowtarzalnym wiolonczelistą łączącym klasyczną maestrię techniczną z nieokiełznaną wyobraźnią improwizatora. Trudno jednoznacznie zaklasyfikować jego twórczość ocierającą się o jazz, muzykę klasyczną, muzykę żydowską czy free improv. Erik rozpoczął naukę muzyki w 6. roku życia od gry na gitarze, by 2 lata później zacząć grać również na wiolonczeli. Swą edukację muzyczną kontynuował wstępując w 1978 r. na Columbia University. Po studiach dekadę swojego życia poświęcił na doskonalenie techniki gry na wiolonczeli, grywając w tym czasie w broadwayowskich orkiestrach, bądź jako muzyk sesyjny u różnych artystów, jak Laurie Anderson czy Courtney Love. Uznanie na scenie nowojorskiego Downton zyskał z początkiem lat 90. grając w grupie smyczkowej Dave'a Douglasa i w Dark Woods Ensemble Marty'ego Ehrlicha. Szybko został zauważony przez Johna Zorna, u którego grał w kolejnych wcieleniach Masady (Bar Kokhba, Masada String Trio) jak i w innych projektach Radical Jewish Culture. Erik współpracuje z wieloma artystami z pogranicza kameralistyki i jazzu, wyrazem czego jest chociażby nagrana z Sylvie Courvoisier i Markiem Feldmanem płyta Abaton (2003 r.) czy udział w nagraniach Chamber Quintet braci Olesiów. Muzyczne eksploracje prowadzi również jako lider swoich zespołów, debiutując w tej roli płytą Watchman (1996).

Klub Muzyczny 4art, godz. 19:00

Bilety: 40zł

Bilety na koncerty są dostępne w sieci poprzez portal www.ticketportal.pl oraz w punkcie sprzedaży Ticketportal w siedzibie Centrum Kultury Katowice, przy pl. Sejmu Śląskiego 2.

Punkt czynny: poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00

Rezerwacje: 32 609 03 21, info@ticketportal.pl