JERZY MAZZOLL feat. TOMASZ SROCZYŃSKI
ART RHYTHMIC DIALOGUES - Jerzy Mazzoll i goście - cykl koncertów w ramach projektu PÓŁKOLONIE WARSZAWSKIE
JERZY MAZZOLL feat. TOMASZ SROCZYŃSKI
W nawiązaniu do słynnego dzieła Kandyńskiego „Punkt i linia w przestrzeni” oraz do stwierdzenia Bogusława Schaeffera na temat prac Jerzego Nowosielskiego, iż są one znakomicie zapisanymi partyturami, pragniemy zainicjować dyskusję na temat interpretacji dzieł wizualnych(nie zależnie od tego, w jakiej formie są one dziś prezentowane), jako systemu znaków mających odzwierciedlać DŹWIĘK. Pierwszym z etapów w tej pracy może być seria improwizowanych koncertów, które odbywać się będą w warszawskiej Czarnej. Na przestrzeni kilku tygodni odbędą się cztery koncerty, w których Jerzemu Mazzollowi partnerować będą specjalnie zaproszeni improwizujący muzycy, producenci, mistrzowie elektroniki oraz debiutanci wskazujący kierunek rozwoju współczesnej muzyki improwizowanej. Partyturę będą stanowić dzieła sztuki selekcjonowane przez CZARNA.bar.
Jerzy Mazzoll wirtuoz klarnetu basowego sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu tworząc ideę Arhythmic Perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku l.90 spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal Company Weeks. Producentem jego pierwszej płyty Perplex był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brotzmana. Wydał serię płyt Diffusion Ensamble, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda i Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzy festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno jego płyty: Minimalover, Jeden dźwięk i Pan Bóg oraz oczekiwana Responsio Mortifera. Obecnie można go spotkać podczas serii koncertów, które daje wraz ze swoim trio, z którym będzie można tez spotkać się podczas Warsaw Summer Jazz Days, a towarzyszyć mu będzie także gość specjalny: nieoceniony Zdzisław Piernik.
Tomasz Sroczyński to producent i instrumentalista udzielający sie na płaszczyźnie muzyki współczesnej, ludowej oraz elektronicznej. Jako skrzypek jest w stanie zastąpić duży skład kameralny, tworząc nieograniczone i nieprzewidywalne ściany dźwięku przy wykorzystaniu harmonizera oraz szeregu odpowiednich efektów. Jednym z istotnych elementów formy jego gry, jest improwizacja, która w polaczeniu z samplerem i misternie przygotowanymi warstwami elektroniki tworzy unikalna jakość. Jako kompozytor tworzy on wiele utworów, których zakres muzyczny jest właściwie nieprzewidywalny. Na przestrzeni lat nawiązał współprace z wieloma artystami sceny offowej, eksperymentalnej, elektronicznej i popowej. Są to m.in. Jerzy Mazzoll, Marek Pospieszalski, Jacek Sienkiewicz, Qba Janicki, Bartłomiej Chmara. Bardzo istotnym owocem jego artystycznych działań jest współpraca z wokalistka Ewą Prus, z którą obecnie przygotowuje materiał live, w którym prezentować będą swoje kompozycje osadzone w mocnym techno house’owym brzmieniu. W połowie 2012 r w kooperacji z duetem Chmara Winter wydali płytę EP pt: „F me”, w wytworni Pets Recordings. Na początku 2013 roku ukazała się jego płyta solowa wydana pod skrzydłami cenionej wytwórni Jacka Sienkiewicza – Recognition Records.
Czarna, g. 20:00
wstęp: 20zł
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.