JAZZ JANTAR FESTIVAL: RGG Szymanowski / Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Section / Michał Zienkowski Quartet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Sala Suwnicowa Klubu Żak Gdańsk | ulica Grunwaldzka 195/197
Data: 
16.11.2013
Godzina: 
20:00

RGG SZYMANOWSKI godz. 20.00

Łukasz Ojdana | piano
Maciej Garbowski | double bass
Krzysztof Gradziuk | drums

RGG - zespół doskonale nam znany, ale jednak inny niż przyzwyczailiśmy się przez ponad dekadę jego istnienia. Inny głównie ze względu na skład bo gdyby chcieć przytrzymać się zasady skrótu od nazwisk tworzących go muzyków to powinno być OGG. Przemysława Raminiaka płynnie zastąpił młody Łukasz Ojdana. Ale nazwa pozostała i dobrze, bo RGG to już na naszym rynku marka.

Inny to zespół także dlatego, że po raz pierwszy w tak bezpośredni sposób poświęcił swoją nową płytę postaci z historii polskiej muzyki niejazzowej. Co więcej postaci, której znaczenia nie sposób przecenić. Jedni powiedzą, że to arogancja mierzyć się z dorobkiem Karola Szymanowskiego, jeszcze inni zasugerują być może, że powierzanie tej muzyki pianiście będącemu na początku swojej drogi to działanie lekkomyślne. I wszyscy oni będą w błędzie.

I co z tego, że Szymanowski, i co z tego, że pianista młody? Dlaczego nie mierzyć się z historią polskiej muzyki? Takie rzeczy robić trzeba, a przynajmniej nie ma powodu ich zaniechać zwłaszcza jeśli jest to konsekwencją głębokiej artystycznej potrzeby. W RGG chyba taka zaistniała. Krzysztof Gradziuk tak o tym mówił w wywiadzie „Po wgłębieniu się w twórczość Karlola Szymanowskiego, po przesłuchaniu znacznej części jego kompozycji, stwierdziliśmy, że jest to wspaniała muzyka, bardzo bliska naszej muzyce, którą wykonujemy. Postanowiliśmy, że podejmiemy się tego wyzwania, tym bardziej że, w jazzie istnieje kult Komedy, jeśli chodzi o muzyków jazzowych i Chopina jeśli chodzi o klasyków. Chcieliśmy być choć odrobinę oryginalniejsi od tych, którzy czerpią z twórczości innych kompozytorów”.

Szymanowski jest tu pretekstem. To żadna niespodzianka. Ale nie tak rozumianym pretekstem, że po kilku ledwie zasygnalizowanych nutach z partytur kompozytora zdarzenia zmieniają całkowicie kierunek i po oryginale nie pozostaje ślad. Wydaje się, że pomiędzy nowym RGG i starym Szymanowskim wytworzyła się jakaś wspólnota, której efektem jest jakieś bardzo naturalne przenikanie tego co historyczne i tego co nowoczesne. Z drugiej strony myśleć o płycie „Szymanowski” jako nagraniu, które ma aspiracje przywracanie pamięci o wielkim kompozytorze albo udowadnianie za wszelką cenę, jak ważny on jest dla członków tria, byłoby ogromnym nadużyciem.

Dzisiejsze RGG gra nowoczesną muzykę jazzową po prostu. Muzykę zakorzenioną, jak to oni od zawsze, w tradycji jazzu europejskiego. Ale teraz ta muzyka znalazła z jednej strony jakby większą swobodę, a jednocześnie też o wiele większą zwięzłość, niż to bywało wcześniej. Czy to jest spowodowane miejscem, do którego członkowie tria w swoim artystycznym rozwoju doszli, zmianą w składzie, która wyzwoliła nie znaną wcześniej energię do zmian, czy może wytworzyła się jako suma, tego o czy wspomniałem i inspiracji fortepianowymi dziełami Szymanowskiego, tego nie wiem.

Wiem natomiast, że choć za klawiaturą fortepianu zasiada zaledwie 22 letni pianista, że choć to dopiero szósta płyta zespołu, to lubię o niej myśleć, jak o płycie bardzo dojrzałej, której co znacznie ważniejsze, nie chce się wyjmować z odtwarzacza.
[Maciej Karłowski | Jazzarium.pl]

RGG - trio fortepianowe założone w 2001 roku. Na koncie ma 5 płyt: Scandinavia, Straight Story, Unfinished Story, True Story, One. Laureaci Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, otrzymali II nagrodę (Three for Brad) i III nagrodę (In Him We Trust) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003). W 2007 roku według „Rzeczpospolitej” wydali Polską Jazzową Płytę Roku 2007 - Unfinished Story, docenioną przez krytykę muzyczną.

Krzysztof Gradziuk - perkusista, od 2001 roku członek tria fortepianowego RGG (Raminiak-Garbowski-Gradziuk). Zespoły, w których występuje na stałe to: Maciej Obara Quartet, Anna Gadt Quartet, Daniel Popiałkiewicz Quartet, Leszek Kułakowski Trio. Obecnie jest wykładowcą w klasie perkusji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował i współpracuje z takimi muzykami jak: Thomas Gustafsson, Tomasz Stańko, Antoine Roney, Avishai Cohen, Piotr Wojtasik, Jakob Dinesen, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Maciej Sikała, Jacek Niedziela, Wojtek Niedziela, Grzegorz Nagórski, Adam Pierończyk, Bernard Maseli, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk, Jarosław Śmietana, Dominik Wania, Robert Majewski, Wojtek Majewski, Henryk Miśkiewicz, Ewa Bem, Maria Sadowska, Krzysztof Herdzin.

 

 

ALEKSANDRA TOMASZEWSKA OCTET FEAT. NDR HORN SECTION | PREMIERA godz. 21.30

Aleksandra Tomaszewska | piano & composer
Ingolf Burkhardt | trumpet

Lutz Buechner | tenor & soprano sax

Frank Delle | tenor sax & bass clarinet
Klaus Heidenreich | trombone
Maciej Grzywacz | guitar

Robert Kubiszyn | bass
Paweł Dobrowolski | drums

Ten niezwykły zespół po raz pierwszy wystąpił w ramach prestiżowego festiwalu Berlin Jazz Fest 2011. Niemieccy krytycy okrzyknęli po nim kompozytorkę i pianistkę Aleksandrę Tomaszewską polską Marią Schneider, co można uznać za nielada komplement. W składzie zespołu występują muzycy jednej z najlepszych jazzowych orkiestr na świecie - NDR Big Band. Ta znakomita sekcja dęta współpracuje z polską sekcją rytmiczną, wykonując oryginalne kompozycje Aleksandy Tomaszewskiej, które powstały specjalnie dla tego zespołu.

Warto również wspomnieć, że Aleksandra Tomaszewska ma już na swoim koncie nagrania z NDR Big Bandem, czym obok niej z polskich muzyków może poszczycić się tylko Jan Ptaszyn Wróblewski i Władysław Sendecki.

Aleksandra Tomaszewska - kompozytorka, aranżerka, pianistka oraz wykładowczyni na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach w klasie Kompozycji i Aranżacji u Profesora Andrzeja Zubka.

Dwukrotna laureatka Konkursu Kompozytorskiego Komeda Jazz Festiwal (w 2009 i 2011 - V i VII edycja konkursu). Laureatka Nagrody Specjalnej w postaci sesji nagraniowych w Radio Gdańsk (2009).

Stypendystka polsko-niemieckiej Fundacji My Polish Heart - otrzymanie Nagrody Specjalnej - kontraktu nagraniowego z orkiestrą Norddeutscher Rundfunk (NDR Big Band) - Orkiestry Radiowej z Hamburga. Nagrania odbyły się w Radio Hamburg na przełomie maja i czerwca 2011. W ramach Berlin Jazz Festival odbył się koncert: Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Section. Koncert odbył się 5.11.2012 w Instytucie Jazzu w Berlinie. W skład zespołu wchodzą polscy muzycy oraz muzycy z NDR Big Bandu.

 

MICHAŁ ZIENKOWSKI QUARTET | PREMIERA godz. 23.00

Michał Zienkowski | guitar
Marcin Janek | sax
Krzysztof Słomkowski | double bass
Roman Ślefarski | drums

Jest to debiutancki projekt gitarzysty Michała Zienkowskiego. Zespół powstał w marcu 2012 w Gdańsku. Członkowie tego projektu to głównie studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Lider zespołu inspirowany mocno muzyką bluesową i jazzem współczesnym stworzył zespół mający na celu połączyć te dwie stylistyki ze sobą. Na repertuar zespołu składają się głównie autorskie kompozycje gitarzysty.

Michał Zienkowski - kompozytor, gitarzysta młodego pokolenia. Student Akademii muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa w klasie gitary Macieja Grzywacza. W 2009 otrzymał wyróżnienie na ogólnopolskim przeglądzie gitarzystów w Płocku. Współpracował z takimi muzykami jak Janusz Mackiewicz, Grzegorz Sycz. Aktualnie członek rhythm&blues'owej grupy Cotton Wing, z którą koncertuje po całej Polsce (tarnowski Festiwal Był sobie blues). Gitarzysta Big Bandu AM w Gdańsku. Współpracuje z aktorem Markiem Richterem. Członek tria jazzowego Joanny Krupskiej.

Marcin Janek - multiinstrumentalista, saksofonista (tenor, sopran, alt), a także klarnecista (klarnet, klarnet basowy) i flecista. Student Akademii Muzycznej w Gdańsku kierunku jazz i muzyka estradowa w klasie saksofonu Macieja Sikały. Tajników muzyki jazzowej uczył się pod kierunkiem czołowych muzyków ogólnopolskiej sceny jazzowej (Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Emil Kowalski, Wojciech Staroniewicz, Dariusz Herbasz), a nawet światowej (Eddie Daniels, Seamus Blake, Branford Marsalis). Główne zainteresowania to jazz mainstreamowy, jazz tradycyjny, free jazz, muzyka klasyczna, pop, rock, ale nie uznaje podziału na gatunki.

Krzysztof Słomkowski - kontrabasista, student Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie kontrabasu. Instrumentalista pełnymi garściami czerpiący inspiracje z klasyki, jazzu, bluesa czy muzyki latino. Wraz z Arletą Rusiecką-Kostrzewską oraz Michałem Urbaniakiem tworzą od trzech lat trio jazzowe.

Roman Ślefarski - ceniony perkusista sesyjny, muzyk, aktor. Absolwent warszawskiej szkoły jazzowej na Bednarskiej, gdzie szkolił się pod okiem Czesława „Małego” Bartkowskiego (dyplom 2000). Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pierwszym sukcesem artystycznym było zdobycie indywidualnej nagrody Nowa Twarz Polskiego Jazzu, jak i Grand Prix wraz z zespołem The Newest Trio (Marcin Urban - piano, Michał Jroas - bas, Roman Ślefarski - drums) na Festiwalu Jazz Nad Odrą'96 we Wrocławiu. Występował z gwiazdami międzynarodowej sceny jazzowej takimi jak: Scott Hamilton, Mack Goldsbery, Reggie Moore, Michał Urbaniak, Charles Gayl, Burghard Kunkel, Ray Blue, Aga Zaryan, Doug Legacy. Dzięki pasji do muzyki i miłości do perkusji, oprócz jazzu biegle porusza się w różnych gatunkach muzycznych: pop, rock, punk, reggae, ska, folk, blues, zydeco, latino.

Świadczy o tym współpraca z: Kazikiem Staszewskim, Jackiem Lachowiczem, Olgą Jackowską oraz z zespołami: Shannon, Pan Profeska, Kuśka Brothers, El Banda. Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu kilkunastu płyt, jak i ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli i reklam. Dzięki współpracy z Filharmonią Narodową współprowadził cykl koncertów dla dzieci i młodzieży, pokazujący w przystępny sposób czym jest muzyka jazzowa, a także czym jest perkusja. Ciekawostką jest fakt, że głośny film Moje miejsce (reżyseria Leszek Dawid) w którym zagrał główną rolę, opowiadał historię... perkusisty.

 

 


Bilety normalne: 50 zł
KUP KARNET

Informacja o karnetach w zakładce: BILETY I KARNETY

Karnet obejmuje koncerty 16.11.2013: RGG Szymanowski, Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Section, Michał Zienkowski Quartet.