JAF: STRYJO / HADRONY PIOTR DAMASIEWICZ / A-KINETON / LARS DANIELSSON QUARTET / IREK WOJTCZAK PRL KWINTET

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Katowice
Data: 
29.04.2012

JazzArt Festiwal Katowice

Kościół ewangelicko-augsburski, godz. 18.00

HADRONY PIOTR DAMASIEWICZ I ORKIESTRA KAMERALNA AUKSO

Hadrony to debiut fonograficzny Piotra Damasiewicza, który zrealizował nagranie przy udziale katowickiej instytucji instytucji Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz miasta Wrocław. Tytułowe HADRONY, to wynik fascynacji Damasiewicza fizyką kwantową oraz próba przedstawienia analogii w zachowaniu hadronów, a zachowaniem muzyków tworzących warstwę dźwiękową jego utworu.

O swoim projekcie Piotr Damasiewicz mówi: Hadrony to cząstki silnie oddziałujące złożone z kwarków. W chromodynamice kwantowej kwarki mogą funkcjonować w asymptotycznej swobodzie, wchodząc w silne oddziaływania między sobą, tzw. siły oddziaływań silnych. Jedną z cech szczególnych funkcjonujących ze sobą kwarków jest ich wzajemny stosunek. Im bliżej siebie się znajdują, tym mniejsze oddziaływanie między nimi, kiedy odległość się zwiększa – oddziaływanie wzrasta. Doszukując się analogii między zachowaniem kwarków a improwizujących ze sobą muzyków, nawiązałem do osiągnięć free-jazzowych mistrzów lat 60. Odchodząc od stałych struktur tonalno-rytmicznych, zwiększali oni stopień ekspresyjności do maksimum. Działając często na zasadzie kontrapunktów, jako przeciwnych sił konstruujących nowy wymiar wypowiedzi, oscylujący między dialogiem a walką.

AUKSO powstałe w lutym 1998 roku to jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny). Orkiestra współpracowała z artystami tej rangi, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik, czy The Hilliard Ensemble.

Klub Katofonia, godz. 19.00

PATER GORZYCKI WOJTCZAK UROWSKI A-KINETON

A-KINETON to najnowsza płyta kolektywu Kamila Patera, RafałaGorzyckiego, Pawła Urowskiego i Irka Wojtczaka, artystów związanych z takimi zespołami jak Sing Sing Penelope,Contemporary Noise Sextet, Ecstasy Project czy Freeyo. Muzycy w podobnym składzie nagrali w 2009 roku płytę „DzikiJazz” z udziałem Aleksandra Kamińskiego na saksofonie, która otrzymała nominację do nagrody „Fryderyki 2010” w kategorii Jazz – Fonograficzny Debiut Roku.

Na koncercie w Katowicach zespół wystąpi w składzie: Kamil Pater - gitara, Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy, flet, głos, Rafał Gorzycki - perkusja
Paweł Urowski - kontrabas

Kościół ewangelicko-augsburski, godz. 20.00

LARS DANIELSSON QUARTET

Lars Danielsson to jeden z najwybitniejszych kontrabasistów i wiolonczelistów jazzowych, podziwiany nie tylko w swoim rodzinnym kraju, Szwecji, ale i w całej Europie. Kompozytor, aranżer i producent, którego gra wzbogacała muzykę takich gwiazd, jak Micheal Brecker, John Scofield, John Abercrombie, czy Kenny Wheeler. Danielsson jest również producentem znanych wokalistekCaecilie Norby oraz Viktorii Tolstoy. Największą sławę przyniósł mu kwartet założony we współpracy z byłym saksofonistą Milesa Davisa – Davidem Liebmanem oraz z Bobo Stensonem i Jonem Christensenem. 20 lat istnienia kwartetu zapewniło Danielssonowi międzynarodowe uznanie słuchaczy i krytyków. To właśnie w tym składzie artysta realizował swoje pomysły, jako kompozytor i aranżer, m. in. włączając do swoich kompozycji orkiestrę symfoniczną, czy bigbandową.
W Polsce znany jest przede wszystkim z projektu z Leszkiem Możdzerem i Zoharem Fresco. Efektem współpracy tego polsko-szewdzko-izraelskiego tria były dwie podwójnie platynowe płyty „The Time” and „Between us and the Light”, a także płyty „Pasodoble” i „Tarantela”, w których artyści sięgają po różne inspiracje od klasycznej muzyki kameralnej po skandynawskie pieśni ludowe.
Lars Danielsson jest nie tylko jednym z najbardziej lirycznych kontrabasistów, ale także kompozytorem i mistrzem kreowania przestrzeni, napięcia oraz idealnej równowagi pomiędzy prostymi melodiami, a najwyższej klasy improwizacją. Nowy kwartet Larsa to kolejny krok w jego muzycznej karierze. Na koncercie w Katowicach wystąpi razem z pianistą Yaronem Hermanem, perkusistą znanego nieistniejącego już tria E.S.T. Magnusem Öströmem oraz wieloletnim przyjacielem gitarzystą Johnem Parricellim.

Jazz Club Hipnoza, godz. 21.00

STRYJO

STRYJO to projekt przewrotny i zaskakujący, gdzie konwencja traktowana jest z przymrużeniem oka, ale jednocześnie z należytym jej szacunkiem. Trio Kołodziejczyk/Szczyciński/Bryndal to zabawa dźwiękiem, niestandardowe inspiracje oraz muzyczny intelektualizm, który unika patosu, ale za to posługuje się ironią i humorem. STRYJO kojarzy się z dobrym wujkiem, trochę szalonym, trochę pociesznym, ale zawsze wysyłającym paczki do PRLowskiej rzeczywistości. I takie właśnie jest to trio – z nutką wirtuozerii skleja niecodzienne pomysły, podkręcając wąsa wtrąca najbardziej nieoczekiwane skojarzenia snując liryczną, pełną interakcji i uprzejmości zbiorową opowieść muzyków.

Zespół w składzie Nikola Kołodziejczyk (fortepian), Maciej Szczyciński (kontrabas) oraz Michał Bryndal (perkusja) otworzy pierwszy dzień Festiwalu. Lider zespołu Nikola Kołodziejczyk (pianista, kompozytor i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach) jest stypendystą Berklee College of Music, półfinalistą Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007 oraz laureatem wielu prestiżowych nagród, m. in. na Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festiwal, Jazz Juniors, czy Nadzieje Warszawy. Studiował kompozycję pod okiem profesora Eda Partyki (USA) i fortepian jazzowy u dr. hab. Wojciecha Niedzieli na Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z młodą sceną jazzu europejskiego, komponuje utwory klasyczne, aranżuje muzykę arabską, eksploruje muzykę elektroniczną niestroniąc od współpracy z muzykami sceny yassowej.

Klub Scena Gugalander, godz. 22.00

IREK WOJTCZAK PRL KWINTET 

PRL to projekt, który stanowi ukłon w stronę tradycji i muzyki polskiej. Wojtczak wykorzystuje tu melodie swoich przodków, które prowadzą słuchaczy przez muzyczną podróż po regionie łódzkim. Projekt charakteryzuje się ogromną różnorodnością stylistyczną i bogatą paletą dźwięków. Jazzowe improwizacje, elektroniczne pastelowe krajobrazy, melodeklamacje, śpiewy mnichów tybetańskich, klasycyzujący fortepian i afrykańskie rytmy, a wszystko inspirowane rodzimymi kujawiakami i oberkami. Celem nadrzędnym jest jednak wyrazistość i czytelność, dlatego też różnorodność nie godzi w spójność płyty, a wielość okazuje się dążeniem do jedności. To dźwiękowy wszechświat przetkany muzycznymi wpływami z całego świata, zebranymi, by wskrzesić często zapominaną polską muzykę ludową. PRL został wyróżniony na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2011 roku.
Irek Wojtczak, improwizator, kompozytor, aranżer, do projektu PRL zaprosił Tomka Ziętka (Pink Freud, Loco Star), Piotra Manię i Adama Żuchowskiego (zdobywcę nagrody Fryderyk za debiut fonograficzny w 2010 roku) i Kubę Staruszkiewicza (Pink Freud, Tymon Tymański, Maria Peszek).