JAF: PORTICO QUARTET / DĄBROWSKI/SOREY / MACIEJ OBARA INTERNATIONAL QUARTET / POWER OF THE HORNS DAMAS ENSEMBLE

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Katowice
Data: 
30.04.2012

JazzArt Festiwal Katowice

Klub Katofonia, godz. 18.00

DĄBROWSKI/SOREY 

Dąbrowski / Sorey to nowy projekt utalentowanego polskiego trębacza i kompozytora Tomasza Dąbrowskiego. Tym razem do współpracy zaprosił genialnego amerykańskiego multiinstrumentalistę – Tyshawna Soreya. Trąbka, Balkan-horn i perkusja to instrumenty, których używają Dąbrowski i Sorey do tworzenia muzyki opartej na rozbudowanych formalnie oraz przemyślanych kompozycjach, połączonych z otwartą improwizacją.
Tyshawn Sorey jest aktywnym muzykiem, kompozytorem i nauczycielem. Perkusista, puzonista i pianista. Koncertuje na całym świecie z własnymi projektami, jak też muzykami najwyższej klasy: Stevem Colemanem, Johnem Zornem, Vijayem Iyerem, Wadada Leo Smithem, Davem Douglasem i Timem Berne. Jego dorobek kompozytorski to ponad 160 utworów, od kompozycji na zespoły jazzowe do dużych form na orkiestrę.
Tomasz Dąbrowski, trębacz i kompozytor. Gra na trąbce i na instrumencie nazwanym przez niego „Balkan-Horn”. Jego mocne, charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie inspirowane jest folkiem wschodnioeuropejskim, awangardą berlińską i współczesną sceną muzyki improwizowanej. Obecnie mieszka w Danii, gdzie studiuje na wydziale kompozycji i realizuje autorskie projekty. W styczniu 2012 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie w przeciągu zaledwie dwóch tygodni, nagrał trzy płyty. Dwie autorskie: duet z Tyshawn Soreyem oraz trio z Krisem Davisem i Andrew Drury. Trzecia płyta na zaproszenie duńskiego basity Kenneth Knudsena została zarejestrowana z udziałem Jaleela Shawa, Johnathana Blake'a (obaj byli nominowani do nagrody Grammy).

Kinoteatr Rialto, godz. 19.30

MACIEJ OBARA INTERNATIONAL QUARTET

Najnowszym projektem Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani oraz skandynawskiej sekcji rytmicznej. Obara i Wania pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. To wielcy indywidualiści, których połączyło pragnienie stworzenia polskiego kwartetu na europejskim poziomie.
Dominik Wania, znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej, jest również stypendystą „Młodej Polski” dzięki czemu podjął nauke w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza. Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz imrowizatorskich możliwości.
W sekcji towarzyszyć im będą muzycy z Norwegii, z którymi Obara uczestniczył w międzynarodowym projekcie „Take 5 Europe” zrzeszającym najlepszych artystów z różnych krajów UE. Maciej Obara International Quartet to projekt, który utożsamia muzyczne poszukiwania artysty. Obara to artysta, który konsekwentnie podążą swoją własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat muzyczny, wypracowując własny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Tym razem całości dopełnią Ole Morten Vagan na kontrabasie oraz Gard Nilssen na perkusji, czołówka młodej skandynawskiej sceny jazzowej.
Ole Morten Vagan (basista, kompozytor) stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji „MOTIF” z legendarnym Mathiasem Eickiem, laureatem nagrody „DnB Nor Kongsberg Jazz Price” ufundowanej przez Axela Dorenra, Rudiego Mahalla, Frediricka Ljungkvista i Jona Falta. Morten Vagan spółpracował z zespołami reprezentującymi różne style od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale zawsze najbliżej mu jest do współczesnej muzyki improwizowanej, co doskonale słychać w projekcie „Generator X” z Audunem Kleive i Christianem Wallumrodem. Współpracował z takimi artystami jak: MariaKannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, Bobo Stenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.
Gard Nilssen, perkusista z Norwegii, jest twórcą dwóch kluczowych projektów: free-jazzowego improwizowanego tria „Puma” i free-jazzowo-rockowej grupy „Bushman's Revenge”. W 2010 „Puma” został uznany przez magazyn „Down Beat” oraz festiwal „Molde” w Norwegii, jako jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej. Gard swoje umiejetności improwizatorskie rozwijał pod kierunkiem Auduna Kleive, czy Jona Christensena. Warto wspomnieć że Gard Nilssen jest twórcą własnego małego wydawnictwa płytowego GIGAFON.

Jazz Club Hipnoza, godz. 21.00

PORTICO QUARTET

Portico Quartet w 2012 roku to zupełnie inna kapela od tej, która pojawiła się po raz pierwszy w Polsce w 2010 roku dając kilka niezapomnianych koncertów. Dowodem na to jest chociażby ich trzeci, opublikowany w styczniu tego roku album, zatytułowany po prostu Portico Quartet. Zespół, który na dwóch pierwszych albumach zasłynął olbrzymim talentem do tworzenia wpadających w ucho melodii i jazzujących rytmów, przechodzących czasem w krautorockowe, transowe pochody, podkreślane egzotycznym brzmieniem metalowego bębna hang, dość radykalnie zmienił kierunek swoich muzycznych zainteresowań, sięgając ku zupełnie innym tradycjom muzycznym. Po odejściu z kapeli Nicka Mulvey’a, który odpowiadał w głównej mierze za brzmienie Portico Quartet w poprzednich latach, grając na wspomnianym hangu, muzycy jeszcze mocniej oddalili się od skojarzeń z tradycyjnym jazzem i sięgnęli po współczesną elektronikę.

Najnowsze nagrania londyńskiego kwartetu to doskonały mariaż popowej wrażliwości, jazzowego wyczucia i fascynacji zarówno dokonaniami wczesnego Kraftwerka, jak ambientowymi pejzażami Briana Eno. Sami muzycy wśród największych inspiracji, które wpłynęły na kształt tego albumu wymieniają dokonania Flying Lotusa, czy Buriala a ich muzyka utopiona w mrocznych pogłosach, kojarzących się z brzmieniem sceny bristolskiej, pokazała po raz kolejny, że brytyjski jazz nie zna żadnych ograniczeń. Niezależnie od tego, czy szukacie najciekawszych przedstawicieli współczesnej sceny elektronicznej, czy też chcielibyście posłuchać wybitnych muzyków, wytyczających nowe ścieżki w nieco skostniałym nu-jazzie, koncert Portico Quartet, który odbędzie się 30 kwietnia w katowickim Jazz Clubie Hipnoza jest wydarzeniem, którego nie powinien przegapić żaden fan dobrej muzyki.

Klub Scena Gugalander, godz. 22.00

POWER OF THE HORNS DAMAS ENSEMBLE 

Power of the horns to dziesięcioosobowy skład młodych polskich muzyków, którego energia oraz wirtuozeria zapiera dech w piersiach słuchaczy. Power of the horns to ściana brzmienia odurzająca siłą dźwięków sześciu instrumentów dętych, rozbudowanej sekcji rytmicznej składającej się z dwóch kontrabasów i rozszerzonego zestawu perkusyjnego oraz fortepianu. Power of the horns to wreszcie poszukiwanie nowych środków wyrazu, rozbudowa kolorytu i przestrzeni. Projekt swoim dynamizmem nawiązuje do energetyki afrykańskiej, w stylistyce sięga do hard bopu i jazzu modalnego, a w ideologii kieruje się w stronę free jazzu i współczesnej awangardy.
Power of the horns skupia świetnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Lider zespołu Piotr Damasiewicz (trębacz, kompozytor, aktywista) to absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach, założyciel muzycznej asocjacji „Music According to Art”, laureat m. in. II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy. W składzie wystąpią również Maciej Obara (saksofon altowy), Gerard Lebik (saksofon tenorowy), Adam Pindur (saksofon sopranowy), Marek Pospieszalski (saksofon tenorowy), Paweł Niewiadomski (puzon), Kuba Mielcarek (kontrabas),Marcin Jadach (kontrabas), Michał Trela (perkusja). Ponadto gościnnie wystąpią Gerard Lebik (saksofon tenorowy, kalrnet kontraltowy) oraz Dominik Wania (fortepian).