HORNY TREES
Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej MuLaKuŻ
HORNY TREES
Zespół powstał w 2007 roku jako grupa wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy. Na swej drodze napotykali i nadal napotykają wiele odmian drzew, jedne hołubią, cenią i darzą szacunkiem, inne gatunki bezlitośnie trzebią. Bielawski, Zemler, Szamburski na niezwykłej leśnej ściółce przy pomocy prawdziwych drewnianych instrumentów wnikliwie wypatrują młodych, unikatowych i rześkich pędów. To właśnie te pełne energii, pożądliwości oraz skrajnego podniecenia sprośne drzewka są dla grupy Horny Trees przedmiotem wyjątkowej fascynacji. Leśnicy pielęgnują je, dbają o ich dorodny wzrost, i co najważniejsze – robią to z powagą, prawdziwą pasją i miłością (której nie brak im oczywiście względem pozostałych warstw lasu, no może z małymi wyjątkami). W kwietniu 2007 roku nastąpiła prapremiera debiutanckiego atlasu autorstwa Horny Trees – pierwsze zapiski, pierwsze diagnozy i opis tych niezwykłych pędów, które tak szybko rozrosły się w całej niemal leśniczówce. Były to z pewnością kwiatostany godne szczególnej uwagi i zainteresowania. Dokładnie po dwóch latach – 25 kwietnia 2009 nastąpiła premiera drugiego atlasu grupy o nazwie „Branches of Dirty delight“ co w wolnym tłumaczeniu oznacza Gałęzie Wulgarnej Rozkoszy. Gałęzie te wrastają w podświadomość szybko niwecząc pokłady starej gnijącej kory i wnet zasiewają pnącza lubieżnej witalności. Przygotujcie się.
Hubert Zemler gra na drewnianej, klonowej perkusji oraz perkusjonaliach również wykonanych z drewna. Jeszcze podczas studiów na warszawskiej akademii muzycznej zainteresował się muzyką improwizowaną. Po jej ukończeniu nic już nie stało na przeszkodzie w rozwijaniu jego pasji, jakim było poszukiwanie nowych rozwiązań brzmieniowych i improwizacja. Podczas wieloletniej współpracy z kubańskim pianistą Reiem Ceballo zgłębił tajniki rytmów afrokubańskich. Jest laureatem trzeciej nagrody na regionalnym przeglądzie młodych drwali województwa kujawsko-pomorskiego „Axe Juniors 1999” oraz wyróżnienia na makroregionalnym popisie leśniczych „Kora 2000”. W ubiegłym roku wygrał wyścig „Najszybszej Sadzonki” w Lesznie, osiągnął wynik stu dwudziestu drzewek na minutę! Jest członkiem ansamblu Natalii „Natu” Przybysz i DJ Enveego, grupy perkusyjnej Ritmodelia, zespołu Cinq G (senk że), kwartetu Wojciecha Staroniewicza, tria Marcina Olaka. Wraz z Piotrem Zabrodzkim współtworzy zespół Blast Muzungu oraz trio z Bronisławem Szałańskim. Brał też udział w nagraniu płyty „Namanga” z udziałam najwibitniejszego polskigo tubisty Zdzisława Piernika.
Maciej Trifonidis kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety... Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno -filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio). Aktualnie tworzy w formacje: Tricphonix,Trifonidis Free Orchestra, Trifonidis Trio, Trifonidis Downtown oraz w Horny Trees.
Paweł Szamburski gra na drewnianym klarnecie wykonanym z rdzenia Hebanu Grenadil oraz na plastikowych zabawkach elektronicznych. Studiował na wydziale Antropologii Kultury oraz Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim - dawno temu. Aktualnie współtworzy niezależną wytwórnię płytową Lado Abc oraz stowarzyszenie LADO. Był założycielem i liderem zespołu Meritum oraz cyklicznych spotkań z muz improwizowaną "Djazzpora". Dziś gra z: SzaZa - duet Szamburski / Zakrocki (muz. interdyscyplinarna - film, taniec, teatr, animacja, słuchowisko), Cukunft (współczesna muzyka żydowska), Ircha (kwartet klarnetowy - kameralistyka), Horny Trees (sprośne pędy i kosodrzewina). Tworzy także solowy projekt „Barakura”, ale rzadko z nim występuje bo to bardzo stresujące. W roku 1985 wygrał leśny konkurs organizowany dla dzieci „Ptasi Pisk”, w którym rozpoznał aż czterdzieści gatunków ptaków po ich śpiewie! Wziął również udział w konkursie „Drwale z Brwinowa” ale przegrał z kretesem.
Cheder Cafe, godz. 20:00
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.