GRAŻYNA AUGUŚCIK & RGG
GRAŻYNA AUGUŚCIK
Najwybitniejsza polska wokalistka jazzowa. Zaczynała od nauki gry na gitarze w szkole muzycznej w Słupsku, później uczyła się śpiewu, kończąc m.in. w 1992 Berklee College of Music w Bostonie. Debiutowała jako wokalistka w 1977 na festiwalach piosenki w Toruniu i w Opolu (w 1979 zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu). W 1981 zdobyła nagrodę na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie oraz na festiwalu jazzu tradycyjnego "Złota Tarka" w Warszawie występując z zespołem "Playing Family" (póżniejsza "Swing Orchestra Cracow"). W 1988 wyjechała do USA, gdzie występowała m.in. z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak, a także z takimi muzykami, jak np.: Jim Hall, Michael Brecker i Randy Brecker, John Medeski czy Patricia Barber. Od 1994 mieszka w Chicago. W 2002, 2003, 2004 i 2006 r. uznana za najlepszą wokalistkę jazzową przez Jazz Forum Magazine. Nagrała kilkanaście albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak. W Polsce występowała m.in. z The Cracow Klezmer Band w roku 2005, nagrała również z tą grupą dwa utwory na ich płytę Sanatorium pod Klepsydrą. Od tego czasu występuje w Polsce częściej z własnymi międzynarodowymi składami lub z towarzyszeniem „śmietanki” polskich muzyków. W ramach Wolanów Jazz All Stars wystąpi w specjalnym projekcie z doskonałym triem RGG.
RGG
Trio fortepianowe założone w 2001 roku. Na ma koncie pięć płyt: "Scandinavia", "Straight Story", "Unfinished Story", "True Story", "One". Laureaci Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003) i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, II nagroda (Three for Brad) i III nagroda (In Him We Trust) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy (2003), nagroda Publiczności i II Nagroda 27. Internacionale Festival de Jazz de GETXO, Hiszpania, 2003, Polska Jazzowa Płyta Roku 2007 w dzienniku "Rzeczpospolita" Unfinished Story-Remembering Kosz, Jazzowa Płyta Roku 2007 w radiu Jazz Radio oraz w dzienniku Rzeczpospolita - Unfinished Story - Remembering Kosz, nagrody Polskich Melomanów 2007: wygrana - "Album Roku – Jazz Instrumentalny (Kameralny)" za Unfinished Story - Remembering Kosz; nominacja - "Kompozycja Instrumentalna Roku" dla Threedom.
Od 2012 roku grają w zmienionym składzie, Przemka Raminiaka na fortepianie zastąpił Łukasz Ojdana. Skład: Łukasz Ojdana - fotepian, Maciej Garbowski - kontrabas, Krzysztof Gradziuk - perkusja.
Każdy z osobna jest instrumentalistą na najwyższym poziomie, w dodatku z dużą dozą indywidualności, a poza tym wszyscy trzej razem - i to jest ich największa zaleta - bez przerwy nawiązują do tego, co właśnie robią partnerzy: słuchają się wzajemnie, wyczuwają, odbierają nawzajem swoje pomysły. - Jan Ptaszyn Wróblewski
Mamy drugi po Simple Acoustic Trio młody zespół, którym możemy pochwalić się za granicą. - Marek Dusza
Słuchając tej wspaniałej muzyki odczuwam wyraźnie, jak Trio RGG podchodzi do swojej muzyki z wyważonymi umysłami i duszami pełnymi pokory i szacunku dla wydarzenia, jakim jest jej granie. Ich świadomość brzmienia i przestrzeni zaznacza fakt, że jest to zespół europejski, doskonale zorientowany we wszystkich różnych parametrach w muzyce, wartych skupienia i uwagi. Poza tym, wiara trio RGG w to co muzyka może wyrazić i osiągnąć jest moim zdaniem oczywista dla słuchacza. Wynikiem tego nagrania jest muzyczny artefakt, wynikający z konsekwentnych wyborów, muzyka wypełniająca przestrzeń powagą i świętym światłem – eleganckie sformułowanie wywodzące się z trzech gorących i wnikliwych intelektów. - Anders Jormin
Doświadczenie zetknięcia się z muzyką Trio RGG pozwala mi wyraźnie odczuć, że wiem dlaczego polska muzyka zawsze była tak bardzo ceniona od czasów Fryderyka Chopina.
- Thomas Gustafsson
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.