ERNST BIER & MACK GOLDSBURY GROUP

Zdjęcie: 
Miejsce: 
A-Trane, Berlin
Data: 
05.07.2012

ERNST BIER & MACK GOLDSBURY GROUP

Ernst Bier - drums

Mack Goldsbury - sax, flute

Reggie Moore - piano

Stefan Weeke - double bass

Maciej Fortuna - trumpet, flugelhorn

Zespół Ernst Bier & Mack Goldsbury Group uformował się w obecnym kształcie w grudniu 2008 roku, kiedy to do tradycyjnych świąteczno-noworocznych koncertów w berlińskim klubie jazzowym A-Trane do liderów i ich zespołu dołączył przedstawiciel młodej polskiej sceny jazzowej – trębacz Maciej Fortuna. Mimo iż było to pierwsze spotkanie tego składu w nowym kształcie, właśnie tamte trzydniowe występy w kwintecie zostały zarejestrowane z myślą o powstaniu płyty live. Ukazała się ona w styczniu 2010 roku pod tytułem “Artesia Sunrise” nakładem niemieckiej wytwórni Konnex i doczekała się dobrej recenzji w największym niemieckim czasopiśmie jazzowym “Jazz Podium”. “Artesia Sunrise” zawiera autorskie kompozycje każdego z EB&MG Group, dzięki czemu jest ciekawą mieszanką różnych stylistyk i osobowości muzycznych.

Ernst Bier – wyrazista jazzowa osobowość, bez której trudno wyobrazić sobie muzyczne środowisko Berlina. Ernst zdobywał doświadczenie pod okiem takich mistrzów jak Charlie Pership, Elvin Jones, Vernell Fournier czy Billy Brooks. Jego gra na perkusji opisywana jest jako “najwyższy stopień czułości, uniesienia oraz inwencji”. Ernst u progu swojej kariery muzycznej przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zdobył wykształcenie. Pobyt w Nowym Jorku zaowocował nawiązaniem wielu artysycznych znajomości i tam m. in. poznał Macka Goldsbury. Po powrocie do Berlina kontynuował współpracę z poznanymi muzykami, organizując w latach 90. gigantyczne trasy koncertowe, nagrania dla radia i telewizji oraz produkcje filmowe z takimi sławami, jak m.in: Chet Baker, Lester Bowie, Ed Schuller, Herb Robertson, Perry Robertson, Christoph Adams, Atilla Zoller czy Walter Norris. Ernst Bier jest również znany ze swojej działalności edukacyjnej, jako twórca i organizator serii warsztatów muzycznych “Living Jazz” w Berlinie, które zyskały miano “Instytutu jazzowego”. Jest on także inicjatorem cieszących się ogromną popularnością, tradycyjnych już koncertów świąteczno – noworocznych w jednym z najlepszych berlińskich klubów jazzowych A-Trane.

Mack Goldsbury – pochodzi z Teksasu, ale przez wiele lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie grywał z największymi tuzami światowego jazzu. Już jako 17-latek, dzięki potężnemu brzmieniu swego saksofonu i doskonale opanowanej sztuce improwizacji, którą doprowadził do niezwykłego poziomu, był profesjonalnym i rozpoznawalnym muzykiem. Lista muzyków, z którymi koncertował i nagrywał jest bardzo długa, są to m. in.: John Scofield, Billy Hart, Jimmy Dorsey, Red Garland, Paul Motian, Tim Berne, Ray Anderson, Jimmy Garrisson i Ed Shuller. Mack nigdy nie wytyczał wyraźnej granicy pomiędzy muzyką jazzową, a popem. Brał udział w sesjach m. in. z Temptations, Cher, Stevie Wonderem czy Frankiem Sinatrą Jr. Bardzo często odwiedzał Europę i polscy fani jazzu z pewnością znają go ze składu Mack Goldsbury & The Polish Connection. Z powyższym składem zagrał koncert w Radiowej Trójce. Prowadził też RIAS Radio Big Band. Obecnie, oprócz działalności koncertowej, Mack Goldsbury jest wykładowcą wyższych uczelni muzycznych oraz warsztatów jazzowych.

Reggie Moore – pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się i wychował w Nowym Jorku w rodzinie wspaniałych muzyków. Występował na całym świecie, nagrał wiele płyt z muzykami takimi jak: Anita O’Day, Betty Carter, PeeWee Ellis, Frede Wesley, Buddy de Franco, Woody Shaw, Harry “Sweets” Edison, Benny Balley, Hal Singer, Gene “Mighty Flea” Connors, Jimmy Woode, Benny Goison, Kenny Burrell, Gary Bartz, Cab Calloway, Mercer Ellington, Johnny Hartmann, Dakota Staton, Brook Benton, Joe Lee Wilson, Sylvia Symms, nancy Wilson, Eartha Kitt, Rudy Stevenson, Alvin Queen, Russel Bobby Evans, The Weather Girls, Joan Faulkner, Linda Hopkins, Clent Bwers, Angela Brown, “Detroit” Gary Wiggins, Jocelyn B. Smith, Rupert Holmes, Denise King, Houston Person, Etta Jones, Scott Hamilton, Abdu Salim, Jessie Sharp. Współpracował z big bandami: Count Basie, Mercer Ellington, Thad Jones, Mel Lewis, Savoy Orchestra. Prowadził warsztaty muzyczne w Nowym Jorku i w Europie. Od 2009 roku koncertuje w Polsce z zespołem Mack Goldsbury&The Polish Connection, współpracuje również z Piotrem Wojtasikiem. Zasiadał też w jury kilku polskich festiwali jazzowych.

Stefan Weeke – “Wirtuoz ciepłego brzmienia kontrabasu? (Jazz Times) – podróżnik pomiędzy jazzem a muzyką świata – wyrazisty artysta, odnoszący sukcesy zarówno jako lider, jak również jako członek zespołów gwiazd światowego jazzu. Ze swoim autorskim projektem “Trio Colours” występował na całym świecie, dając koncerty w Azji, USA, Ameryce Południowej, Afryce oraz całej Europie. Przez kilka lat Stefan Weeke pełnił prestiżową funkcję dyrektora muzycznego wzespole “Gitte Haenning”, pisząc iwykonując jej jazzowy program. Oprócz tego jest on znany ze współpracy z gwiazdami światowej sceny jazzowej takimi jak m. in. Herb Ellis, Bucky Pizzarelli, David Liebman, Carla Bley, Charlie Mariano czy Joe Lovano.

Maciej Fortuna - jeden z najbardziej dynamicznych i uznanych jazzmanów młodego pokolenia w Polsce, koncertujący i współpracujący z artystami z całego świata. Maciej wciąż poszukuje nowych brzmień trąbki, wychodząc od jazzu, nie poprzestaje na formach zastanych. Jego pierwsza płyta „In The Small Hours”, powstała w duecie ze Stefanem Weeke, to projekt łaczący w sobie styl grania instrumentalnego z elektronicznym. Druga, stricte jazzowa płyta - „Lost Keys” (nominacja do Fryderyka 2011) jest projektem improwizowanej sesji nagraniowej, podczas której jazz stał się nie tyle celem, co środkiem do uchwycenia czegoś więcej - istoty grania na żywo. Maciej eksplorując nowe ścieżki, które łączyłyby doświadczenia różnych form tworzenia i grania muzyki spotkał Annę, równie otwartą i poszukującą, mającą już w swoim dorobku między innymi udane eksperymenty z utworami klasycznymi. Efektem tej współpracy jest niezwykle autentyczna muzyka i muzykowanie - na pograniczu i pomiędzy gatunkami.

A-Trane, godz. 22:00