Bielska Zadymka Jazzowa: Laureaci 19.BZJ / Wojciech Karolak i Goście

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Data: 
21.02.2017
Godzina: 
19:00

21-go lutego, podczas Gali Polskiego Jazzu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, usłyszymy laureatów 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej. Drugim koncertem wieczoru będzie występ tria Wojciecha Karolaka, któremu towarzyszyć będą goście - Wiesław Pieregorólka i Big Collective Band, Ewa Bem oraz Jan Ptaszyn Wróblewski.

Wojciech Karolak - prawdopodobnie najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda, chociaż swoją muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista. Współpracownik m.in. Krzysztofa Komedy, Andrzeja Trzaskowskiego czy Jarka Śmietany. W 1961 r. porzucił saksofon i poświęcił się całkowicie pianistyce. W 1962 założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. Pisał również piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony, Marii Czubaszek. W latach 80. pisał także większe formy muzyczne suity, muzykę do filmów i spektakli teatralnych, a także liczne tematy jazzowe. W ankietach magazynu "Jazz International" w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy, a w rankingu "Jazz Forum" wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer i organista. W 2010 został uhonorowany nagrodą "Złoty Fryderyk" za całokształt osiągnięć artystycznych.

Wiesław Pieregorólka - kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Swą pierwszą formację big-bandową założył na drugim semestrze studiów. Po zdobyciu w 1981 roku Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Wiesław Pieregorólka dzielił swój czas pomiędzy prowadzeniem big bandu, a graniem jako pianista w wielu jazzowych formacjach, zarówno własnych, jak i tych prowadzonych przez ówczesną czołówkę polskiego jazzu. Szef muzyczny głównych festiwali piosenki, m.in. w Opolu i Sopocie. Producent płyt wielu wykonawców ze świata popu, rocka i jazzu. To on jest autorem m.in. projektu Perfect Symfonicznie czy koncertu muzyki latynoamerykańskiej na orkiestrę symfoniczną z zespołem Noche de Boleros. Przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora ds. artystycznych w wytwórni Universal Music Polska. Skomponował muzykę do filmów "Rozmowy o miłości", "Oszołomienie" oraz do najnowszego filmu "Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy".

Ewa Bem - pierwsza dama polskiego jazzu. W przypadku Ewy Bem trudno uciec od mało oryginalnego określenia, jest ono, bowiem trafne nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale i nienaganne maniery estradowe. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta. Współtwórczyni zespołu Bemibek, a następnie Bemibem. Z czasem rozpoczęła karierę solową. Współpracowali z nią najważniejsi muzycy jazzowi w kraju - Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski. Teksty pisali z kolei najwybitniejsi autorzy - Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Maria Czubaszek. Dzięki temu występowała zarówno na elitarnych imprezach w rodzaju Jazz Jamboree, jak i Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Śpiewane przez nią piosenki, takie jak m.in. "Żyj kolorowo", "Moje serce to jest muzyk", "Gram o wszystko" weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Płyta „Mówię tak, myślę nie" zdobyła w 2001 r. dwa Fryderyki (w kategoriach płyta roku i wokalistka roku).

Jan Ptaszyn Wróblewski - muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Od 1970 r. prowadzi w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. słynne „Trzy kwadranse jazzu”. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Kompozytor muzyki filmowej („Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) oraz popularnych piosenek, wykonywanych m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

CO? – 19. Bielska Zadymka Jazzowa: Laureaci 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej / Wojciech Karolak i Goście
KTO? – Wojciech Karolak, Wiesław Pieregorólka, Big Collective Band, Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski
GDZIE? – Teatr Polski w Bielsku-Białej
KIEDY? – 21/02/2017, 19:00
BILETY? – 120 zł / 80 zł
KARNET? - 380 zł / 500 PLN