COUNTERPOINTZ: Michał Pindakiewicz & Marcin Olak

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Jazzarium Cafe, Warszawa
Data: 
15.12.2012

COUNTERPOINTZ: Michał Pindakiewicz & Marcin Olak

To improwizowany projekt, oparty o rozmowę pomiędzy dwoma gitarami - ale też pomiędzy dwoma estetykami, wrażliwościami. Punktem wyjścia może być cokolwiek, od intuicyjnej improwizacji, poprzez temat jazzowy aż do utworu klasycznego. Najczęściej poddanego dekonstrukcji. Należy spodziewać się w zasadzie wszystkiego.

Michał Pindakiewicz studiował gitarę klasyczną w Warszawie u Janusza Raczyńskiego i Ryszarda Bałauszki, jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych. Koncertuje solo oraz w różnych składach kameralnych. W duecie z wokalistką Anną Jagielską Riveiro wykonuje m. in. pieśni sefardyjskie, hiszpańskie i latynoamerykańskie. Z z espołem Maayan gra muzykę łączącą różne style muzyki żydowskiej. Jest członkiem Trio Arche – zespołu wykonującego muzykę współczesną i w oryginalny sposób łączącego elementy muzyki klasycznej, jazzu i rocka. Występuje również z triem Con Passione, z którym gra muzykę klasyczną. Współpracował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Teatrem Wielkim i Operą Narodową w Warszawie. Grywa także na gitarze elektrycznej, interesuje się różnymi stylami muzycznymi.

Marcin Olak jest jednym z ciekawszych gitarzystów na polskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Marcin Olak chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyka współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo i w zespołach: od formacji free – jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek, nie stroni także od większych form. Jego koncert na trio jazzowe i orkiestrę – “Impresje na gitarę, kontrabas, perkusję i smyczki” - został zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Gitarowego.
Marcin występował na licznych festiwalach: FRE3 JAZZ DAYS (2012), Warsaw Summer Jazz Days (2008 – ten koncert został zarejestrowany przez TVP Kultura), Warszawski Festiwal Gitarowy (2008), Guitar City (2005, 2008), Warszawska Jesień (2007), Jazz na Buduku (2006, 2008, 2012), Jazz w Ruinach (2007), Jazz Juniors (2005), Warsaw Underground Jazz (2003) i innych. Marcin ma na koncie współpracę z wieloma wybitnym artystami: m.in. z Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Wystepował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i innymi. Gitarzysta ma na koncie koncerty w najbardziej prestiżowych salach w Polsce, nagrania i koncerty dla radia i telewizji. Nie stroni też od sceny klubowej.
Marcin ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary prof. Ryszarda Bałauszko, wcześniej studiował pod kierunkiem Leszka Potasińskiego (w Prywatnym Konserwatorium Muzycznym) i prof. Bogusława Przybylskiego. Uczestniczył także w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez znakomitych gitarzystów klasycznych (jak Roberto Aussel czy Jorge Cardoso) i jazzowych (jak Ralph Towner or Scott Henderson). Umiejętności Marcina zostały docenione przez środowisko muzyczne. W 2004 został zaproszony do współpracy z ogólnopolskim pismem Świat Gitary, a w 2005 z Top Guitar, gdzie ukazał się cykl warsztatów dotyczących improwizacji jego autorstwa. Marcin jest też czesto zapraszany do prowadzenia warsztatów dotyczących improwizacji jazzowej.
Wybrana dyskografia: Marcin Olak Trio, Crossing Borders (Luna Music, 2012), Marcin Olak Trio, Simple Joy (4Ever Music, 2008), Marcin Olak Trio, Zealot (J3.16, 2005), Polish Jazz 2007 (Polonia Records 2008

Jazzarium Cafe, godz. 21:00

bilety: 20zł