TOMASZ LICAK / ARTUR TUZNIK QUINTET Feat. ANDERS MOGENSEN

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
20.09.2012

TOMASZ LICAK / ARTUR TUZNIK QUINTET Feat. ANDERS MOGENSEN

Tomasz Licak – tenor sax
Tomasz Dąbrowski – trąbka
Artur Tuźnik – pianio
Andreas Lang – kontrabas
Anders Mogensen – perkusja

Autorski projekt saksofonisty Tomasza Licaka oraz pianisty Artura Tuźnika tym razem ze specjalnym udziałem duńskiego perkusisty Andersa Mogensena. Grupa prezentuje nowoczesny jazz akustyczny, który jest wypadkową różnorodności stylistycznej jej członków. Słychać tu zarówno wpływy mainstreamu jak i awangardy skandynawskiej oraz free. Niezwykła ekspresja i melodyjność w połączeniu z nietypowymi, nowoczesnymi kompozycjami grupy, czynią ją wyjątkowym zjawiskiem na współczesnej scenie jazzowej.

Anders Mogensen (DK) - odkąd tylko pojawił się na duńskiej scenie jazzowej na początku lat 90-tych, uznany został za jednego z najbardziej kreatywnych i twórczych perkusistów skandynawskich. Dziś jest jednym z najbardziej znanych i cenionych muzyków na scenie miedzynarodowej.
Jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie (USA) oraz Rhytmic Conservatory w Kopenhadze. Obecnie kieruje wydziałem jazzowym na Carl Nielsen Academy of Music w Odense w Danii. Urodzony w 1969 r. w Holstebro, w Danii. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 7 lat pobierając prywatne lekcje gry na perkusji, następnie zaczął edukację klasycznego pianina, w wieku 9 lat. Kontakt z muzyką od tak wczesnych lat (pochodzi z muzykalnej rodziny – ojciec gra na trąbce, brat na puzonie) pozwolił mu na bardzo szybkie rozwinięcie swojej kariery. Już w wieku 21 lat rozpoczął edukację w Berklee College, gdzie miał okazję grać wspólnie z takimi muzykami jak: Antonio Hart, Kurt Rosenwinkel, Matthew Garrison, Larry Grenadier, Joshua Redman, Jorge Rossy, Scott Kinsey, Matthew Moran, Hilmar Jensson i Jim Black. Tam również poznał wielu muzyków pochodzących ze skandynawii, z którymi do dziś współpracuje w wielu formacjach, m.in. Jacob Dinesen, Kasper Tranberg, Petter Wettre oraz Niclas Knudsen. Po rocznym pobycie w Bostonie, w roku 1991 rozpoczął swoją edukację w slynnym „Rhytminc Conservatory“ w Kopenhadze. Tam rozwinął swój niepowtarzalny styl gry, bardzo energetyczny i mocno zakorzeniony w tradycji perkusji jazzowej (Elvin Jones, Art Blakey). Tam również ujawnił się jego talent kompozytorski, założył wiele formacji pod swoim nazwiskiem oraz był zapraszany do grup doskonale znanych skandynawskiej publiczności. Copenhagen Art Ensemble, When Granny Sleeps, Jacob Anderskov Trio to formacje z którymi współpracuje do dziś. Anders Mogensen jest muzykiem wiecznie poszukującym, zarówno nowych wzorców, inspiracji jak również możliwości grania znajwiekszymi muzykami jazzowymi. W swojej karierze ma za sobą koncerty oraz trasy koncertowe z takimi muzykami jak: Brecker Brothers, Bob Berg, Gary Thomas, Rick Margitza, Steve Swallow, Michael Formanek, Marc Johnson, Tim Berne, Tim Hagans, Niels Lan Doky, Chris Minh Doky, Django Bates, Lew Soloff, Herb Robertson.

Artur Tuźnik - pianista wykształcony klasycznie w OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, obecnie student elitarnego międzynarodowego programu magisterskiego European Jazz Master na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Pomimo młodego wieku ma już na koncie współpracę z wieloma wybitnymi postaciami m.in. skandynawskiej sceny jazzowej, artystami takimi jak: Tomas Franck, Marc Bernstein, Anders Mogensen, Andreas Lang, Kresten Osgood, Richard Andersson, Claus Waidtløw , Jakob Dinesen, Frederik Kronkvist, Jan Harbeck, Morten Lund i inni. Współpracuje też z większymi składami np. Royal Swing Band, Tip Toe Big Band, Big Band 1748 czy Able Gospel Choir. Doskonalił swoje umięjętności pod okiem artystów takich jak: Brad Mehldau, Marc Ducret, Jeff Ballard, Tony Malaby, Bob Moses, Phil Markovitz, Billy Hart, Joe Martin i wielu innych. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, Grand Prix na: Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej w Katowicach i Novum Jazz Festival. Nagrodzony, w 2011 roku, specjalną nagrodą rektorów duńskich uczelni jazzowych Fundacji 1989. Artur Tuźnik jest aktywnym kompozytorem i liderem formacji z którymi odnosił sukcesy na arenie międzynarodowej, m.in. Outbreak Quartet – najlepszy zespół na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2010 – wydana płyta „Last Call” (Radio Katowice 2010) czy Tuźnik/Kadziela Quartet – Grand Prix Jazzu Nad Odrą 2011.
Koncertował w Polsce, Danii, Szwecji, Francji, Estonii i na Łotwie. Występował na festiwalach takich jak Copenhagen Jazz Festival, Jazz Jantar czy Aarhus Jazz Festival, a także w wielu prestiżowych klubach np. JazzHus Montmartre, Jazz Cup, Duc Des Lombards, JazzHus Dexter, Tygmont Jazz Club czy Rura Jazz Club.

Tomasz Licak - obecnie mieszkający w Szczecinie - absolwent Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Aktywny muzyk, kompozytor i pedagog. Laureat nagrody specjalnej na Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze oraz Grand Prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Współpracuje z wieloma zarówno polskimi, duńskimi jak i niemieckimi muzykami, m.in. Anders Mogensen, Simon Krebs, Rudi Mahall, Kasper Tom Christiansen, Richard Andersson. Posiada również własne, duńskie trio (Rasmus Schmidt - perkusja, Richard Andersson – kontrabas) oraz współtworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół „Kran”. Ma na koncie już 4 wydane płyty z własnymi zespołami, w tym najnowszą “Trouble Hunting” (Tomasz Licak Sextet). Doskonalił umiejętności pod okiem gwiazd takich jak: Bob Gulotti, Christian McBride, Marc Ducret, Jeff Ballard, Tony Malaby, Bob Moses i wielu innych. Regularnie koncertuje również z różnymi projektami jako bardzo aktywny sideman (m. in. „Horn Amok”, „Krebstet”, „Dynastieafsted”, „Licht An!”) w Daniii, Niemczech i Polsce. Jego charakterystyczne brzmienie oraz specyficzne podejście do harmonii czynią jego muzykę bardzo oryginalną – zarówno jeśli chodzi o grę solową jak i kompozycje.

Tomasz Dąbrowski – jeden z czołowych polskich trębaczy jazzowych, kompozytor i bardzo aktywny sideman. Gra na trąbce oraz, nazwanym tak przez niego – balkan horn. Absolwent PSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzu u Roberta Majewskiego. Obecnie, student The Carl Nielsen Academy of Music w Odense. Wraz ze swoim kwartetem zdobył 1 miejsce na XI Przeglądzie Zespołów Jazzowych I Bluesowych w Gdyni (2008) oraz na tym też konkursie został uznany za najlepszego instrumentalistę. Na Festiwalu Młodych Talentów, organizowanym przez Klub Tygmont oraz Uniwersytet Warszawski - „Nadzieje Warszawy 2008", Tomasz Dąbrowski Quintet został uznany za Najlepszy Zespół. W jury zasiadali Andrzej Jagodziński (przewodniczący), Jerzy Małek i Paweł Brodowski. W roku 2009 na konkursie „Bielska Zadymka Jazzowa” zdobył nagrodę, jako najlepszy solista konkursu, w którego jury zasiadali m.in. Mike Hennessey, Jan Ptaszyn Wróblewski i Paweł Brodowski. Prócz własnych zespołów miał okazje też grać i koncertować z orkiestrą smyczkową i triem Andrzeja Jagodzińskiego oraz w wymienionymi muzykami i zespołami: ShockolaD+PL, OFF-QUAR-TET (Pl- Dk), Tyshawn Sorey, Kris Davis, Andrew Drury, Marc Ducret, Gilad Hekselman, Jaleel Shaw, Johnathan Blake, Stephen Scott, Anthony Pinciotti, Bob Gulotti, Anders Mogensen, Andrew D’Angelo, Maciej Obara, Keith Hall, Kresten Osgood, Kasper Tagel, Simon Krabs, Andreas Lang, Kasper Tom, Aleksander Maksymiw, Wacław Zimpel, Ihor Hnydyn, Anastasiya Litvinyuk, Marek Kądziela, Kenneth Knudsen, Oskar Gudjonsson, Kasper Tranberg, Tommy Anderson, Mette Rasmussen, Przemek Dyakowski, Michał Jaros, Jacek Kochan, Jerzy Małek. Pracował też pod okiem takich postaci jak: Jeff Ballard, Jeff Williams, Anders Mogensen, Jesper Bodilsen, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Mike Turner, Mark Ducret, Steve Swallow, Diane Schuur, Chris Porter. W zeszłym roku na zaproszenie samego Zbigniewa Namysłowskiego, wziął udział w legendarnej imprezie - „Jazz Kamping Kalatówki” w Zakopanem.

Andreas Lang (DK) – obecnie mieszkający w Berlinie, bardzo doświadczony artysta uznawany za jednego z najzdolniejszych duńskich basistów młodego pokolenia. W roku 2008 duński związek muzyków docenił jego dokonania, przyznając mu prestiżową nagrodę, muzyka jazzowego roku w Danii centralnej. Wielokrotny uczestnik jednego z największych w Europie festiwali “Copenhagen Jazz Festival”, w wielu różnych konfiguracjach. Współpracuje na terenie Danii oraz Niemiec z takimi zespołami jak: A la Cour, Anders Mogensen Gifted Youth, Fusk, Lotus Eeaters, PHILM, Wolke 9, QUARTZ i wiele innych. Na stałe współpracuje i koncertuje z muzykami takiej klasy jak: Håvard Wiik, Rudi Mahall, Hans Ulrik, Kresten Osgood, Philip Gropper. Andreas Lang jest też aktywny jako kompozytor, pisze muzykę dla własnych projektów oraz dla licznych formacji w których funkcjonuje jako sideman. Niezwykle rozchwytywany basista, nieustannie koncertujący w całej Europie i poza jej granicami. Jego grę charakteryzuje duża ekspresja, oraz niesamowita wręcz muzykalność, pozwalająca mu odnaleźć się i znakomicie sprawdzać się w tak wielu różnych składach – począwszy od mainstreamu, przez projekty rockowe do zaawansowanej awangardy i free jazzu.

Pardon To Tu, godz. 20:30

Bilety: 10/15zł