Palm Jazz Festival: Krzysztof Kobyliński THE ORCHESTRA

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
Data: 
29.11.2014
Godzina: 
18:00

11-go listopada, w Centrum Kultury Jazovia, w Gliwicach, w ramach Palm Jazz Festiwal, wystąpi Krzysztof Kobyliński THE ORCHESTRA

Krzysztof Kobyliński - Polski kompozytor i pianista, autor kilkudziesięciu albumów muzycznych opartych o jazz, ethno, neoklasykę i elektronikę muzyczną.
W jego projektach brało udział wielu znakomitych muzyków, m.in. : Randy Brecker, Mike Stern, Clarence Penn, Miroslav Vitous, Fima Ephron,Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Noam David, Vladiswar Nadishana, Marina Zakharova, Motion Trio, Robert Majewski, Dima Gorelik, Reut Rivka Shabi, Tom Dayan, Jekaterina Drzewiecka, Stanisław Drzewiecki, Arek Skolik, AMC, Kalevi Luihivuori, Darek Stasiak,Yasushi Nakamura, Aaron Parks, Adam Makowicz, Roby Lakatos, Bojan Z, Paolo Fresu, Joey Calderazzo, Mariana Sadovska, Antymos Apostolis, Gary Husband, Etienne Mbappe, Olavi Luihivuori, Orlando LeFleming, Mark Whitfield.Twórca festiwalu ethnojazzowego Palmjazz, Gliwice, Polska i Centrum Jazovia w Gliwicach.

Reut Rivka Shabi - Pochodzi z Jerozolimy. To prawdziwie wszechstronna artystka. Jest sopranistką barokową i operową. Ukończyła wydział śpiewu operowego w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej. Doskonale czuje się również w muzyce współczesnej, w projektach jazzowych czy w muzyce improwizowanej. Słynie również z niezwykłej zdolności improwizacji tekstowej, która czyni jej występy dla publiczności przeżyciem wyjątkowym. Doskonale porusza się po wielu muzycznych stylach. W swoich występach korzysta z folkloru greckiego, macedońskiego, romskiego, arabskiego, hebrajskiego czy andaluzyjskiego. Śpiewała pod batutą m.in.: Zubina Mehta, Julesa Buckley’a, Jose Vermunta, Sebastiena Marque’a, Fabia Bonizzoni’ego. W swoim dorobku ma role Belindy (Dydona i Eneasz), Paminy (Czarodziejski flet), Adeli (Zemsta nietoperza), Kunegundy (Kandyd).

Dima Gorelik - Urodził się w 1983 roku na Ukrainie. Wkrótce w rodzicami przenieśli się do Izraela. Jego pierwszym mistrzem był Shai Cohen, słynny edukator improwizacji i harmonizacji. Swój talent rozwijał w akademii muzycznej u Arnie’go Lawrence’a, Maxa Roacha, Jamesa Moody’ego, Avishai Cohena, Omera Avitala. Gorelik jest mistrzem w muzyce krain z nad Morza Śródziemnego. Jego twórczość harmonijnie łączy autentyczną pasję grania z doskonałą techniką. Nagrał kilka albumów, między innymi Anno Domini w ramach autorskiego projektu muzycznego, czy razem z przyjacielem Noamem Elronem płytę Fluctuation. Grywa również z Joachimem Menclem i Bradem Terrym. Z Vladiswarem Nadishaną nagrał entuzjastycznie przyjęty krążek Asymmetric Beauty. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie współpracuje m.in. z Marią Pomianowską czy Mohammadem Rassoulim.

Tom Dayan - perkusista i kompozytor, urodzony w Izraelu, rocznik 1984. Od początku zafascynowany muzyką i perkusją, ukończył Akademię Muzyki i Tańca w Jerozolimie, na wydziale kompozycji klasycznej. Podczas studiów wielokrotnie brał udział w konkursach, a dwukrotnie zdobył 1-szą nagrodę w kategorii Kompozycje Nowa Muzyka (Bouzole Festival, Jerusalem 2007; Chana Yador Avni Composition, Jerusalem Academy of Music and Dance 2008). Tom otrzymał również stypendium Fundacji Amerykańsko-Izraelskiej na lata 2008-2009 jako perkusista jazzowy. W 2009 roku, po studiach, artysta przeniósł się do Berlina i od tego czasu angażuje się w różne muzyczne projekty, m.in. the Maria Baptist Trio, Damir Out Loud, KK Pearls z Krzysztofem Kobylińskim, a także jako perkusista i kompozytor przy the Composers' Orchestra Berlin. We wrześniu 2013 Tom wydał swój debiutancki album z grupą "Mifrás" zatytułowany "Set Sail". Album otrzymał dofinansowanie Berlińskiego Senatu d/s Kultury jako projekt studyjny w kategorii jazz.

Stanisław Soyka - śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.

Orkiestra Aukso - w lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Nazwa, jaką wybrał sobie zespół, nie jest przypadkowa; będąc wyrazem aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu.

AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny) , a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.

AUKSO w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych europejskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.

Edi Sanchez - urodzony w Kolumbii, przygodę z muzyką rozpoczął jako małe dziecko, śpiewając pieśni ludowe na rodzinnych spotkaniach i przyjęciach. W wieku 14 lat po raz pierwszy zaczął grać na gitarze, niezwykle szybko opanowując instrument. Dryfował w kierunku czterech muzycznych gatunków: salsy, bluesa, funky i jazzu. Studiował w Bogocie, koncentrując się na układzie porro (tradycyjny kolumbijski styl muzyczny). Był wykładową nauki gry na elektrycznej gitarze basowej. Podróżował po całym świecie, czerpiąc inspiracje, które wykorzystuje w muzyce. Ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Adama Kowalewskiego. Obecnie mieszka i koncertuje w Polsce. Podczas występów wykonuje również własne kompozycje, które wywołują żywiołowe reakcje publiczności. W 2010 roku nagrał album „Aun no se” inspirowany rytmami kolumbijskimi i wzbogacony muzyką polską.

CO? – Palm Jazz Festival: Krzysztof Kobyliński THE ORCHESTRA
KTO? – Tom Dayan, Dima Gorelik, Krzysztof Kobyliński, Orkiestra Aukso, Edi Sanchez, Reut Rivka Shabi, Stanisław Soyka
GDZIE? – Centrum Kultury Jazovia, Gliwice
KIEDY? – 29/11/2014, 18:00
BILETY? – 65 zł