Katowice JazzArt Festival: Eivør & / The KutiMangoes

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Kinoteatr Rialto / Jazz Club Hipnoza, Katowice
Data: 
28.04.2018
Godzina: 
19:00/21:00

Trzeci dzień 7. Katowice JazzArt Festival przynosi kolejne dwa koncerty.  27 kiwetnia w Kinoteatr Rialto wystąpi Eivør natomiast w Jazz Club Hipnoza usłyszymy grupę The KutiMangoes.

Unikalny charakter języka farerskiego (używanego na Wyspach Owczych i, częściowo, w Danii) i wyjątkowy głos, w którym spotyka się północna surowość i solidne muzyczne wykształcenie. Bogate portfolio – od praktyk chóralnych w wieku lat 12, po występy z orkiestrą kameralną i partię solową w operze „Firra“ Krtistiana Blaka. Do tego dodajmy niezwykłą wokalną ekspresję, talent literacki i kompozytorski, łatwość adaptacji gatunków muzycznych (jazz, country, folk, rock, trip-hop), skłonność do eksperymentowania i doświadczenie, bo artystka jest autorką dwunastu albumów i laureatką wielu nagród muzycznych – oto portret Eivør Pálsdóttir. I przepis na zjawiskowy koncert.

Afro jazz beat z Północy. Nikt przed Duńczykami tego nie zrobił, a wielu próbowało, m.in. Stewart Copeland w swoim „Rhythmatist”. Nikt nie połączył zachodnioafrykańskiej muzyki z europejską tradycją w taki sposób, żeby nie wyglądało to na muzyczną antropologię. Duński sekstet nie brzmi jak sekstet afrykański, jest autentyczny, spójny w kreowaniu „globalnej ekspresji”. Jak mówi Gustav Rassmusen, współzałożyciel zespołu – „interesuje ich wyłącznie tworzenie muzyki, dzielenie się muzyką i łączenie ludzi poprzez muzykę”. Debiutancki album „Afro-Fire” i o dwa lata późniejszy „Made in Africa” były wielokrotnie nominowane do duńskiej Grammy. „Afro Fire” wygrał w kategoriach „Best World Music Album” i „Best World Music Track”.

CO? – 7. Katowice JazzArt Festival: Eivør & / The KutiMangoes
KTO? – Eivør Pálsdóttir, Høgni Lisberg, Mikael Blak, Hallur Jonson / The KutiMangoes: Michael Blicher, Gustav Rasmussen, Aske Drasbæk, Johannes Buhl Andresen, Casper Mikkelsen, Eddi Jarl, Magnus Jochumsen
GDZIE? – Kinoteatr Rialto / Jazz Club Hipnoza, Katowice
KIEDY? – 28/04/2018, 19:00 / 21:00