JOHN CAGE YEAR - koncert na 4 kontrabasy i męski głos

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Plac przez Domem Mody "Drukarnia", Bydgoszcz
Data: 
07.08.2012

JOHN CAGE YEAR - koncert na 4 kontrabasy i męski głos

Projekt audiowizuany. Czterech basistów, umieszczonych w przestrzeni publicznej, komentuje swoją muzyką tekst Johna Cage'a "Przeludnienie i Sztuka".
Wystąpią:
Peter Jacquemyn
Olo Walicki
Wojtek Mazolewski
Sławek Janicki

Peter Jaquemyn porusza się z łatwością pomiędzy sztukami wizualnymi a muzyką. Jako rzeźbiarz pracuje siekierą i piłą łańcuchową. Te działania z pewnością powodują, że jest niezwykle silny i energetyczny na scenie, kiedy bierze do rąk swój kontrabas. Jego koncerty są zawsze spektakularne, do grania używa nie tylko dwóch lub trzech smyczków, ale także papieru, plastikowych butelek, czy metalowych puszek. Peter pochodzi z Belgii, a jako muzyk i rzeźbiarz poważany jest w całym świecie sztuki współczesnej.

Wojtek Mazolewski to trójmiejski kompozytor i basista młodego pokolenia. Zanim zaczął grać muzykę improwizowaną, grał punk rocka. Jako jedenastolatek grał już w kapeli Iwan Groźny. Potem pojawił się yass, a wraz znim zespoły: Inżynier Kaktus (wraz z Tomaszem Hesse, Jackiem Olterem i Joanną Charchan, gościnnie występowali trębacze: Andrzej Przybielski i Janusz Zdunek) i Arhythmic Perfection. Komponował też dla zespołu Oczi Cziorne. Po yassowej rewolcie, Mazolewski założył Pink Freud. Wraz z tym zespołem nagrał cztery płyty studyjne oraz dwie płyty koncertowe. Wydana w 2008 roku płyta Grzybobranie jest solową płytą Wojciecha Mazolewskiego, sygnowaną jego nazwiskiem. Najmłodszym projektem Mazolewskiego jest nagrana w kwintecie płyta Smells Like Tape Spirit.

Olo Walicki debiutował jako szesnastolatek grając w awangardowym zespole Niebieski Lotnik, z Jerzym Mazzollem i Jackiem Olterem. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa i współpracował z jej twórcami: Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską oraz Tomaszem Gwincińskim. Przez wiele lat grał w zespołach Leszka Możdżera. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył free-jazzowy Łoskot, a także popowo-alternatywną Szwagierkolaskę, grupę Oczi Cziorne i późny skład zespołu Miłość. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie albumów, nagrywał również muzykę teatralną i filmową. Od ponad dziesięciu lat autorskie projekty Ola Walickiego publikowane są nakładem jego własnego wydawnictwa.

Sławek Janicki to kontrabasista, dokumentalista, producent telewizyjny oraz współtwórca klubu Mózg w Bydgoszczy. Jako muzyk rozpoczynał swoją działalność w latach osiemdziesiątych w zespole Henryk Brodaty. Współtworzył zespoły: Trytony, Arhythmic Perfection, Pieces of Brain oraz Arhythmic Brain. Aktywnie działa jako muzyk, filmowiec i artysta wizualny w Europie oraz w Australii, gdzie spędził około 7 lat ostatniej dekady. Jako basista stosuje niekonwencjonalne techniki gry na instrumencie. Jest całkowicie oddany muzyce improwizowanej i intuicyjnej.

Plac przed Domem Mody "Drukarnia", godz. 22:00

wstęp wolny