DRURY / WRIGHT / STRYCHARSKI / MAZURKIEWICZ

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Pardon To Tu, Warszawa
Data: 
09.10.2012

DRURY / WRIGHT / STRYCHARSKI / MAZURKIEWICZ

Jack Wright - sax
Jacek Mazurkiewicz - double bass
Andrew Drury - drums
Dominik Strycharski - flutes

Jack Wright i Andrew Drury są muzycznymi partnerami od dziesięciu lat, często łącząc się na scenie z innymi muzykami. Grają regularnie w Nowym Jorku, Filadelfii, Baltimore oraz innych miejscach wschodniej części USA. W 2007 roku koncertowali w byłej Jugosławii, wykonując muzykę i dając warsztaty w Zagrzebiu ( NO Jazz Festival), Lublanie (Metelkova), Sarajewo (Collegium Musicum), Mostar i Travnik. Rdzeniem tego duetu jest intensywność i oryginalność poszczególnych brzmień w połączeniu z totalnym zaangażowaniem muzyków w tworzenie w danym momencie. To muzyka kameralna, często niezbyt głośna, zawsze jednak pełna wydarzeń i akcji. I jest wykonywana na minimalnej ilości instrumentów - minimalna ilość saksofonów i zazwyczaj zamiast pełnego zestawu perkusyjnego tylko Floortom i kilka perkusjonaliów.

Jack Wright jest niezależnym i nieco podziemnym muzykiem w USA, będąc równocześnie legendą przez swoje spektakularne koncerty zachwycające zarówno doświadczonych słuchaczy jak i ludzi nieprzyzwyczajonych do swobodnej improwizacji. Przebył ze swoją muzyką cały kontynent począwszy od lat 80tych inspirując dziesiątki muzyków do podjęcia improwizacji, odwiedza również Europę i sprowadza swoich ulubionych muzyków do współpracy w Stanach. Jego leksykon rozszerzonych technik i alternatywnych sposobów budowania faktur zasługują na poczesne miejsce w innowacji saksofonu.

Andrew Drury dokonuje jakiejś magii grając na samym Floortomie, używając go jako sceny dla teatru niezwykłych dźwięków. Skrobiąc głowicę bębna czy też kładąc metal na niej, dmuchając wprost do obudowy bębna, tworzy z bębna akustyczny wzmacniacz i filtr, i często produkuje dźwięki związane bardziej z elektroniką niż perkusją. A jednak z powodu swojej fizyczności i codzienności przedmiotów używanych do gry, takich jak części kranu czy szaszłyki kebab, oraz szybkości i precyzji ich użycia, jego występy mają często teatralną jakość (a nawet humorystyczną). Andrew koncertował w Polsce w 2011, grając z EDGE Jasona Kao Hwanga w Scena na Piętrze (Poznań), Jazzclub Hipnoza (Katowice), i Jazz Festiwalu Jesień w Alchemii (Krakow). Improwizował z polskimi muzykami w Pardon To Tu (Warszawa) i Mózgu (Bydgoszcz), a także nagrał płytę z polskim trębaczem Tomaszem Dąmbrowskiego i kanadyjskim pianistą Kris Davis.

Jacek Mazurkiewicz kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łączy akustykę z elektroniką, wciąż poszukując nowego brzmienia. Współtworzy głównie projekty autorskie (3FoNIA, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Pu Pu Pi Du, Przybielski/Mazurkiewicz/Osicki). Jedną z jego ulubionych form muzycznych są duety, które gra m.in. z Mikołajem Trzaską, Doministrym, Tomaszem Dąbrowskim. Gra piosenki z kwartetem Limboski, oraz tradycyjną muzykę taneczną z okolic Radomszczyzny z Poszukiwaczami Zaginionego Rulonu. Współpraca i różnego rodzaju akcje dźwiękowe: Andrzej Przybielski, Mikołaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Jerzy Mazzoll, Miya Masaoka, Andrew Drury, ‘PULSARUS’, ‘Limboski’, Tomasz Dąbrowski, Fred Frith, Jorgos Skolias, Arszyn, Joanna Duda.

Dominik Strycharski to kompozytor, flecista, wokalista i improwizator. Stworzył muzykę do filmów, niezliczonej ilości spektakli teatralnych - w tym także spektakli teatrów tańca! Działa zarówno solo (jako Doministry), jak i w projektach: własnym Pulsarus, oraz Kostas New Progrram czy Max Klezemer Band. Współpracuje m.in. z teatrem, Bretoncaffe, Wojciechem Klemmem, Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwicińskim, Jerzym Mazzollem, Adamem Pierończykiem, Melba Kolektyw, Frantzem Hautzingerem, Rafałem Dziemidokiem, Kazuchisa Uhichashi i wieloma, wieloma innymi.

Pardon To Tu, godz. 20:30

Wstęp: 10/15zł