BOGDAN HOŁOWNIA I KUBA STANKIEWICZ – AKUSTYCZNIE

Zdjęcie: 
Miejsce: 
CS Impart, Wrocław
Data: 
28.01.2012

BOGDAN HOŁOWNIA I KUBA STANKIEWICZ – AKUSTYCZNIE

BOGDAN HOŁOWNIA-  pochodzi z Torunia, gdzie ukończył średnią Szkołę Muzyczną. Na początku lat dziewięćdziesiątych studiował w Berklee College of Music w Bostonie w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordonyego. Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Później współpracował między innymi z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem. W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 roku wraz z Andrzejem "Brunerem" Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem w grupie o nazwie "Los Angeles Trio". W USA Bogdan współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak. Po powrocie do kraju współpracował z Lorą Szafran, Ewą Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilasiewiczem. Został laureatem Grand Prix Jazz "Melomani" za 2002 rok w kategorii - artysta roku "Jazzowy Oscar". Przy końcu 2006 roku Bogdan założył własną wytwórnię płytową HoBo Records.

KUBA STANKIEWICZ od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki i przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence. W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu) i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył własny zespół. Jego autorski album Northern Song został uznany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum w roku 1993.

W 1994 roku Kuba Stankiewicz otrzymał za osiągnięcia twórcze nagrodę Trzeciego Programu Polskiego Radia - Mateusz ‘94. Wysoko ocenione przez krytykę zostały płyty formacji Traveling Birds Quintet (z Darkiem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem i Cezarym Konradem).

Współpracował m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan. Jest członkiem międzynarodowego zespołu jazzowego “Central European Jazz Connection”. Kuba Stankiewicz prowadzi klasę fortepianu na Kierunku Jazzowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest również certyfikowanym przez Apple Computer Inc. trenerem aplikacji Logic Pro 9 (Apple Certified Trainer, Logic Pro 9). W maju 2009 otrzymał tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, dyscyplinie artystycznej - instrumentalistyka  na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

CS Impart, godz. 19:00

BILETY: 25 i 30 zł

rezerwacje@impart.art.pl, tel. 071/341 94 32

rezerwacja i sprzedaż internetowa: www.eventim.pl oraz www.biletin.pl