WSJD: Joey Calderazzo Trio / Krzysztof Kobylinski Ethnojazz Orchestra

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Soho Factory, Warszawa
Data: 
11.07.2015
Godzina: 
19:00

Warsaw Summer Jazz Days od 23 lat jest stałą pozycją na jazzowej mapie festiwali. Cele, jak co roku, ten sam - promocja jazzu współczesnego niezależnie od jego rodowodu czy przynależności państwowej, prezentowanie tego co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie. Trzeci dzień festiwalu należeć będzie do Krzysztof Kobylinski. 11-go lipca w warszawskim Soho Factory wystąpi Joey Calderazzo Trio, z kompozycjami autorstwa Kobylinskiego, a następnie na scenie pojawi się Krzysztof Kobylinski Ethnojazz Orchestra.

Krzysztof Kobyliński - kompozytor, pianista, band leader oraz twórca wydarzeń muzycznych. Autor utworów wykonywanych przez najważniejszych muzyków współczesnego jazzu, w tym Branford Marsalis, Richard Galliano, Mike Stern, Randy Brecker, Trilok Gurtu, Paolo Fresu, Aron Parks, Joey Calderazzo czy Roby Lakatos. Jako pianista występował i nagrywał z czołówką artystów polskich i zagranicznych, w różnych składach i konstelacjach, aby wspomnieć o projektach muzycznych ze Stanisławem Soyką, Adamem Makowiczem, Orkiestrą Aukso, czy własnym zespołem KK Pearls.

Krzysztof Kobyliński stara się tworzyć utwory wielopoziomowe, z licznymi warstwami formalnymi. Każdy utwór musi być także wierny jego rozumieniu prawdy artystycznej. „Tworząc, nie wynajduję muzyki, a raczej odkrywam ją w sobie i przedstawiam istniejące już gdzieś fragmenty. Analizuję je, wybieram i łączę w jedną całość, komponuję.”

Poprzez muzykę stara się przedstawić zmysłową stronę otaczającej rzeczywistości. Ten sensualny aspekt często łączy z intelektualnym wyrazem ludzkich emocji. „Architektura Antonio Gaudiego to najlepszy obraz emocji wyrażonej w doskonałej formie. To moja wielka inspiracja”. Komponując wykorzystuje współczesną elektronikę, dającą możliwości eksploracji zupełnie nowych terenów artystycznych. „Elektronika inspiruje wyobraźnię do poszukiwania. Dzięki temu odsłaniam również matematyczne strony kompozycji”. Komponuje najczęściej w wyobraźni, lub przy fortepianie. Często także używa edytorów komputerowych.

Muzykę wykonuje najchętniej z innymi, lubi tworzyć ją na żywo. „Każde wykonanie utworu jest wyjątkowe, gdyż jako wykonywane przez ludzi jest niepowtarzalne”. Inspirujące są spotkania i wspólne poszukiwanie podczas koncertu muzycznego parnasu. Na stałe koncertuje wraz z zespołem KK Pearls w składzie: Reut Rivka Shabi – śpiew, Dima Gorelik – gitara, Edi Sanchez-bg oraz Tom Dayan – perkusja.

Współtworzył wiele ważnych wydarzeń artystycznych. Podczas pięciu dotychczasowych edycji festiwalu Palm Jazz w Gliwicach, jak również cyklu koncertów Filharmonia, przedstawił czołówkę światowych i polskich artystów jazzowych i okołojazzowych.

Wieczór rozpocznie występ Joey CalderazzoTrio. Prezentowana przez nich muzyka to kompozycje autorstwa Krzysztofa Kobylińskiego w aranżacji na klasyczne trio jazzowe. Trzech muzycznych indywidualistów odkrywa sonorystyczne warstwy kompozycji, podkreślające zmysłowość układów następujących po sobie dźwięków i pauz.

Joey Calderazzo - jeden z najlepszych pianistów jazzowych, od ponad 20 lat na szczycie list najbardziej poszukiwanych muzyków sesyjnych i koncertowych. Zaczynał w końcu lat 80-tych od gry w kwartecie Michaela Breckera, a lista artystów z którymi później współpracował jest bardzo długa. Wyjątkiem jest wieloletnia gra w kwartecie Branforda Marsalisa, którego jest aktywnym współtwórcą. Laureat Grammy, autor kilkunastu płyt sygnowanych własnym nazwiskiem, wykładowca akademicki. Pianista o silnej indywidualności, zawsze poszukujący własnego idiomu wykonawczego z dużą dawką improwizacji.

Holenderski kontrabasista i kompozytor Jasper Somsen, to wszechstronny muzyk, obdarzony wyjątkową wyobraźnią. Uczestniczył w nagraniach ponad 20 albumów, zarówno jazzowych, jak i z muzyką klasyczną czy filmową. Jest nauczycielem akademickim, muzykiem koncertującym oraz współtwórcą serii koncertów Jazz in Wageningen.

Jacek Kochan – kompozytor, aranżer, perkusjonista, którego dokonania artystyczne cechują się bogatymi aranżacjami, dbałością o szczegóły oraz improwizatorskim rozmachem. Muzyk szerokich zainteresowań stylistycznych, realizujący się zarówno w muzyce improwizowanej, jazzowej, jak i współczesnej. Występował m.in. w Internationales Musikinstitut (IMD) Darmstadt, na festiwalach Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Musica Polonica Nova, Warsaw Summer Jazz Days, New New Yorkers Festival.

Niewątpliwie wydarzeniem wieczoru będzie Krzysztof Kobylinski Ethnojazz Orchestra. Wielką przyjemnością jest słuchać kompozycji Krzysztofa Kobylińskiego specjalnie zaaranżowanych dla tak wybitnych wykonawców. Orkiestra Aukso, jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej, dyrygowana przez Marka Mosia. Stanisław Soyka, artysta słowa obdarzony wyjątkowymi umiejętnościami wokalnymi i sceniczną charyzmą. KK Pearls z kompozytorem jako pianistą oraz niezwykłą wokalistką Reut Rivka Shabi. Wykonywane w takim składzie utwory Krzysztofa Kobylińskiego nabierają nowego wydźwięku i wymiaru. To koncertowe wykonanie, w sensie dosłownym i przenośnym. To wcielenie w muzyczne życie poszukiwań i twórczego rozwoju, w celu wspólnego kreowania artystycznego sensu. Dzięki perfekcyjnemu wykonaniu wyrafinowanych aranżacji orkiestrowych oraz samodzielnym kreacjom wokalistów wspartych energią KK Pearls, następuje rekonstrukcja i zupełnie nowe przedstawienie fabuły utworów. Niuanse warstw interpretacyjnych nie wpływają na klarowność muzycznego przekazu. Słychać, iż ta muzyka daje pełnię satysfakcji i radość wykonującym ją artystom.

Stanisław Soyka - prawdziwa instytucja polskiej sceny muzycznej: wokalista jazzowy, piosenkarz, instrumentalista, kompozytor i poeta. Tworzy utwory dotykające prawd podstawowych człowieka i świata, śpiewa pieśni o miłości, tęsknocie i spełnieniu. Zakres jego muzycznych i literackich inspiracji i zainteresowań jest ogromny. Skomponował i wykonywał muzykę do wielu wierszy, w tym sonetów Shakespeare, wierszy Miłosza i Leśmiana. Indywidualny język muzyczny czyni go rozpoznawalnym od pierwszych dźwięków, bez względu czy występuje solo, w duecie czy z większym zespołem. Koncerty są dla niego nie tylko występem, ale możliwością upowszechniania piękna muzyki i poezji. I to jest największą radością dla niego jako artysty, jak i dla słuchaczy.

KK Pearls - Międzynarodowa grupa Krzysztofa Kobylińskiego, w skład której oprócz leadera wchodzą: Reut Rivka Shabi (voc), Dima Gorelik (guitar), Tom Dayan (drums) oraz Edi Sanchez (bass guitar). Wielokulturowość wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz z wykonywanej muzyce. Kompozycie leadera pozwalają muzykom na duże dawki improwizacji, w których odbijają się różnorodne wizje artystyczne. Pasja połączona z subtelną techniką określają grę Dimy Gorelika, swobodnie improwizującego z motywami ukraińskimi i bliskowschodnimi. Interesujące jest zestawienie z gitarą kolumbijczyka Edi Sancheza i efektów pulsu basu z latynoskich rytmów. Etnojazzowa perkusja Tony Dayana nie jest tylko realizacją rytmu - to w pełnoprawny składnik muzycznego koktailu w wykonaniu zespołu. Jako pianista, a tu także jako kompozytor i leader, Krzysztof Kobyliński intelektualnie wyraża emocje zawarte w muzyce, melodyką nadając oryginalny koloryt. A nieskończony, i oby tak trwał, urok głosu Reut Rivki Shabi wciąga słuchaczy do innej rzeczywistości, hipnotyzując podczas wykonywanych improwizacji.

Orkiestra AUKSO - W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości.

Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Nazwa, jaką wybrał sobie zespół, nie jest przypadkowa; będąc wyrazem aspiracji tworzących go muzyków, wyznacza jednocześnie kierunek ich zawodowej drogi. Mówi o potrzebie doskonalenia i konsekwencji, o podejmowaniu wyzwań i otwarciu.

AUKSO koncertuje w kraju i za granicą, a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days: Dzień 3
KTO? – Joey Calderazzo Trio: Joey Calderazzo, Jacek Kochan, Jasper Somsen / Krzysztof Kobylinski Ethnojazz Orchestra: KK Pearls, Reut Rivka, Dima Gorelik, Edi Sanchez, Tom Dayan, Krzysztof Kobylinski, Orkiestra Marka Mosia Aukso

GDZIE? – Soho Factory, Warszawa
KIEDY? – 11/07/2015, 19:00
BILETY? – 100 PLN - rząd  1-5 / 80 PLN - rząd  6-11 / 60 PLN - rząd 12-20 /  40 PLN - rząd 21-27
KARNET? – 450 PLN - rząd  1-5 / 400 PLN - rząd  6-11/ 300 PLN - rząd 12-20 / 250 PLN - rząd 21-27