TuJazz: ECSTASY PROJECT

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Teatr Academia, Warszawa
Data: 
20.10.2012

TuJazz Festival

ECSTASY PROJECT

Założycielem i liderem zespołu Ecstasy Project (EP) jest perkusista Rafał Gorzycki, muzyk o przygotowaniu klasycznym i jazzowym. Jest także współzałożycielem grupy Sing Sing Penelope. Aktualnie Rafał Gorzycki wraz z EP promuje najnowszy piąty album „They were P” (2011).
Projekty muzyczne Rafała Gorzyckiego zdobywały uznanie krytyki i mediów: w roku 2006 magazyn „Playboy”, „Gazeta Wyborcza” i portal „Onet” uznały Rafała Gorzyckiego i jego projekty za najważniejsze zjawiska muzyczne minionego roku, obok Tomasz Stańki, Braci Oleś i Rafała Blechacza, zaś w roku 2010Gorzycki był nominowany z kwartetem Dziki Jazz do Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyki”.
Artyści EP brali udział w najważniejszych wydarzeniach muzycznych w Europie: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Warszawska Jesień, Gdynia Summer Jazz Days, Big Jazz Ear – Budapeszt, Construction in Process – Poland 2000, Rok Polski w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Tydzień Jazzu – Berlin 1999, Polski weekend w Patras (Grecja) i wielu innych. Koncertowali w całej Europie od Portugalii po Ukrainę, od Szkocji, Norwegii po Grecję, a także w Indiach, Japonii i USA.

Rafał Gorzycki (Bydgoszcz) – perkusja. Jego pierwszym nauczycielem był wybitny perkusista i pedagog – Piotr Biskupski a następnie Mirosław Żyta. Uczył się na Wydziale Jazzowym w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie przy ul. Bednarskiej, gdzie grał w akustycznym swingowym trio: Spicy Trio (m.in. z Wojciechem Pulcynem i Przemkiem Raminakiem). Z Tomaszem Gwincińskim rozpoczął współpracę w zespole Maestro Trytony.
W 1998 r. powołał do życia swój autorski skład: "Ecstasy Project" ze Ś.P. Tomaszem Hesse "Świętym" i Łukaszem Górewiczem. Inne projekty Gorzyckiego to: Sing Sing Penelope, Rafał Gorzycki - Trio Poems, kwartet: Pater, Kamiński, Urowski, Gorzycki, z którym nagrał płytę „Dziki Jazz". Za ten album został nominowany do nagrody "FRYDERYKI 2010" w kategorii - Jazzowy Debiut Roku. Zespół gra obecnie z Irkiem Wojtczakiem i wydal w 2012 roku album „A-kineton”. „Dziki Jazz” – został także laureatem konkursu "Nagrody Polskich Melomanów" 2010 Listy Przebojów Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz / Yass. Brał udział w ważnych wydarzeniach muzycznych w całej Europie: Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days, Big Jazz Ear – Budapeszt, Construction in Process – Poland 2000, Rok Polski w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Tydzień Jazzu – Berlin 1999, Polski weekend w Patras (Grecja) i wielu innych.

Tomasz Pawlicki (Bydgoszcz) – flet (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fletu, dyplom z wyróżnieniem). Pierwszy flecista i koncertmistrz „Opera Nova” w Bydgoszczy. Jeden z największych wirtuozów fletu w kraju.
Paweł Nowicki (Gdańsk) – wibrafon (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie perkusji). Także absolwent Konserwatorium Muzycznego w Strasburgu. Jest laureatem konkursów muzyki współczesnej w Rotterdamie i Clermont-Ferrand . Współtworzy kwartet perkusyjny „Kwatludium”, który często wykonuje premierowe utwory na Festiwalu „Warszawska Jesień”.

Paweł Urowski (Bydgoszcz) – kontrabas. Absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiował kontrabas w klasie Jacka Niedzieli. Specjalizuje się w nowoczesnym, akustycznym jazzie. Nagrał również debiutancki album „Pig inside the gentleman” z zespołem Contemporary Noise Quintet. Zdobywca wielu nagród na indywidualnych i zespołowych konkursach jazzowych, m.in. drugie miejsce na Jazz Juniors 2008 oraz laureat ankiety Jazz Top 2010 (kontrabasiści).

Łukasz Górewicz (Szczecin) – skrzypce. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureat wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Europie. Komponuje muzykę do wielkich show telewizyjnych.

Teatr Academia, godz. 19.00