PalmJazz Days: Maciek Pysz & Gianluca Corona / Krystyna Stańko Quintet

Zdjęcie: 
Miejsce: 
Raciborskie Centrum Kultury
Data: 
25.11.2017
Godzina: 
20:00

25 listopada, w Raciborskim Centrum Kultury wystąpi duet Maciek Pysz & Gianluca Corona. Po nich na scenie pojawi się Krystyna Stańko Quintet. Oba koncerty odbędzie się w ramach PalmJazz Days.

Jest ich dwóch, i to wystarczy, żeby zaczarować publiczność. Najpierw spotkali się w Blue Note w Mediolanie, jednak ten międzynarodowy projekt gitarowy zawiązał się w 2012 roku w Londynie, w East London Jazz Bar, gdzie zagrali wspólnie na jam session. Spotkanie Maćka Pysza i Gianluca Corona to zderzenie polskiej i włoskiej muzycznej wrażliwości na brytyjskim gruncie. Ich porozumienie opiera się na pasji do akustycznych rytmów świata. Łączy ich bogate zaplecze muzyczne i zdolność do tworzenie niezwykle hipnotyzujących kompozycji. W studiu spotkali się już w 2014 roku, wtedy w ekspresowym tempie stworzyli osiem kompozycji, które są odtrutką na tendencyjną rzeczywistość. Ich album wydany w pierwszej połowie bieżącego roku, „London Stories”, to definicja czułego, silnie emocjonalnego grania, które bezsprzecznie działa na publiczność. To wydawnictwo to przede wszystkim akustyczna atmosfera, która wciąga. Jest tam bliskość, interakcja. To wszystko udziela się każdemu, kto ma okazje spotkać ten duet na żywo.

Maciek Pysz to gitarzysta i kompozytor znany z jasnego lirycznego frazowania, a także pomysłowych kompozycji filmowych. Występował z wieloma wspaniałymi muzykami takimi jak Tim Garland, Francois Arnaud czy Daniele di Bonaventura – z którym to fantastycznym bandeonistą wystąpi w Gliwicach. Maciek Pysz grał na festiwalach w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech.
Gianluca Corona jest Włochem, gitarzystą którego doświadczenie we współpracy z muzykami sięga wielu gatunków i formatów. Najbardziej odnajduje się jednak w akustycznym graniu w klimacie inspirowanym takimi muzykami, jak Al. Di Meola. Na co dzień gra we własnym kwartecie.

Krystyna Stańko - kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Na początku muzycznej kariery założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI – poświęcona ludziom chorym na Aids – muz. sł. K. Stańko). Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem piosenek autorskich, które mają charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Od 2012 roku Krystyna Stańko prowadzi co tydzień autorską audycję w Radiu Gdańsk, gdzie prezentuje głównie muzykę jazzową. Za tę działalność odebrała prestiżową nagrodę “Osobowość Radia Gdańsk 2012″ .
W maju 2014 odbył się Benefis 25-lecia działalności artystycznej, na którym wystąpili studenci, absolwenci, przyjaciele i zespół Krystyny Stańko. Podczas tej uroczystości wokalistka odebrała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Występowała na wielu znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, także w Sibiu, Policka Jazz Festiwal, Bohema Jazz Festiwal, Jazz w Gdyni.

CO? – PalmJazz Days: Maciek Pysz & Gianluca Corona / Krystyna Stańko Quintet
KTO? – Maciek Pysz, Gianluca Corona / Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Dominik Bukowski, Marcin Wądołowski, Mikołaj Stańko
GDZIE? – Raciborskie Centrum Kultury
KIEDY? – 25/11/2017, 20:00