Ostatni wieczór tegorocznego festiwalu Jazz Juniors z N.S.I. Quartet oraz „On Fire” Michaela Patchesa Stewarta

Autor: 
Redakcja

Przed nami ostatni wieczór festiwalowy Jazz Juniors 2013. 37. edycję tego wydarzenia zamknie dwuczęściowy koncert poprowadzony przez Marka Duszę. Najpierw wystąpi młody zespół, który ostatnio często wspominaliśmy: N.S.I. QUARTET płytą „Introducing” - to laureat Jazz Juniors 2012. A w drugiej cześci czeka nas występ Michaela Patchesa Stewarta i premiera jego płyty: „On Fire”. Początek koncertu o godz. 20.00 w CK Rotunda w Krakowie.

 

N.S.I. QUARTET (USA/PL)
Cyprian Baszyński: trąbka
Bartek Prucnal: saksofon
Michael Parker - kontrabas
Dawid Fortuna: perkusja


N.S.I. Quartet stacjonuje w Krakowie. Muzyka zespołu to oryginalne i pełne energii wyłącznie autorskie kompozycje (Baszyński/Prucnal) oparte na ciekawych tematach i grupowej improwizacji, które czerpią z jazzowej tradycji, Avante-Garde, Groove jak i bardziej nowoczesnych form i stylów muzycznych. Zwycięzcy międzynarodowego konkursu „Azoty Tarnów
International Jazz Contest 2012” (Kenny Garret, przewodniczący jury) oraz 36 edycji prestiżowego konkursu „Jazz Juniors 2012”. Krytycy podkreślają dojrzałe zespołowe brzmienie oraz niepowtarzalny język muzyczny. Debiutancki album „Introducing” N S I Quartet ukazał się 26 października 2013 roku nakładem wytwórni FONOGRAFIKA.

MICHAEL PATCHES STEWART FEAT. HENRYK MIŚKIEWICZ
Michael Patches Stewart - trąbka
Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy
Paweł
 Tomaszewski - instr. klawiszowe
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Michał Dąbrówka - perkusja

Na koncercie usłyszymy materiał z najnowszej płyty Patchesa „On Fire”. Kompozycje zawarte na albumie to wynik współpracy z wybitnymi amerykańskimi rodakami i muzykami z Warszawy. Cztery utwory, w tym sugestywny „Northern Star” to kompozycje polskiego basisty i multiinstrumentalisty Roberta Kubiszyna. Wyróżnia się też „Child in Me”, jedno z ostatnich dokonań wielkiego nowojorskiego pianisty, Donalda Blackmana. Album został zatytułowano „On Fire”, ponieważ wszystkim etapom jego tworzenia towarzyszyła atmosfera pełna ognia. Udało się nawet „przechwycić” na krótką sesję Kenny'ego Garretta, który akurat przyleciał na koncert w Europie. To dzięki włożonej w tę płytę pasji, tak wiele na niej namiętności i charakteru.

Mam wielu fanów w Europie - wyjaśnia Patches. Ludzie znają mnie tu lepiej niż w USA. Po przyjeździe do Polski nawiązałem współpracę z saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem. Grałem gościnnie z jego zespołem Full Drive. To podsunęło mi pomysł płyty z polskimi i amerykańskimi muzykami – jednoczącej dwa muzyczne światy. Nagrania, z udziałem m.in. Raula Midóna, Doroty Miśkiewicz, Pawła Tomaszewskiego, Nicka Smitha, Paula Jacksona Jr. i Marka Napiórkowskiego mają wyjątkowo przyjemne, ciepłe brzmienie i są po prostu ujmujące. Nie ma tu miejsca na „wypełniacze”.

Trąbka to miłość Patchesa od najmłodszych lat. Po szkole średniej miał propozycję stypendium w Berklee, ale postawił na samodzielność. Szybko zwrócił na siebie uwagę wielkiego Quincy Jonesa, który na początku lat 80. zabrał go na tournée po wydaniu albumu „The Dude”. Potem była współpraca z takimi gwiazdami jak Soul II Soul, Whitney Houston czy Diana Ross. Przez lata koncertował też z Alem Jarreau i basistą Marcusem Millerem.

KTO?
KIEDY? 4 grudnia, 20:00
GDZIE? CK Rotunda, Kraków
BILETY: 25/30 zł

23.00 Harris Piano Jazz Bar
 / Nocne Jam Session