Jutro startuje Jazztopad

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Po sukcesie zeszłorocznej, 10. edycji Jazztopadu wrocławski festiwal wkracza w nowe dziesięciolecie ze zdwojoną siłą, jako światowa marka ciesząca się wierną publicznością. Po raz kolejny w ankiecie Jazz Top 2013 magazynu „Jazz Forum” Jazztopad triumfuje, znalazłszy się w trójce najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, a szeroki rozgłos w najważniejszych mediach lokalnych, krajowych, a także zagranicznych, jak All About Jazz i Jazzwise, plasuje nasze wrocławskie święto jazzu w liczącym się, międzynarodowym gronie. Rok 2014 przynosi dla Jazztopadu nowe wyzwania. W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwal znów gościć będzie wielkich artystów świata jazzu. Większość z nich przyjedzie do Polski wyłącznie na koncert w ramach Jazztopadu. Pierwszy koncert już jutro.

13 listopada festiwal otworzy premierowy występ Nate Wooley Quintet, którego liderem jest rozchwytywany w ostatnich latach amerykański trębacz i kompozytor pokolenia lat siedemdziesiątych – Nate Wooley. Amerykanin dwukrotnie triumfował w ankiecie New York Jazz Records jako muzyk roku, a sam Dave Douglas określa go mianem najbardziej niezwykłego współcześnie żyjącego trębacza. Muzyka Nate’a Wooleya sięga źródeł jazzu i jednocześnie emanuje nowoczesnością i energią, która przełamuje wszelkie stereotypy. Razem z sopranistką Megan Schubert i Festival Cello Ensemble w pierwszej części koncertu artysta wykona kompozycję stworzoną na specjalne zamówienie festiwalu.

Nadzwyczajnie zapowiada się występ zespołu Golden Quartet 14 listopada, którego liderem jest amerykański trębacz-multiinstrumentalista i kompozytor Ishmael Wadada Leo Smith. Pochodzący z Missisipi muzyczny wizjoner i mentor to jeden z największych tuzów free jazzu i jazzowej awangardy, finalista muzycznej Nagrody Pulitzera w 2013 roku za multimedialny projekt „Ten Freedom Summers”. Specjalnie dla festiwalu Jazztopad skomponuje premierowe dzieło, które wykona z NFM Orkiestrą Symfoniczną.

Kompozycję stworzoną na zamówienie Jazztopadu usłyszymy 15 listopada w wykonaniu nowojorskiego wiolonczelisty i kompozytora Erika Friedlandera, który wystąpi solo oraz z towarzyszeniem muzyków Narodowego Forum Muzyki. Nietuzinkowy improwizator o nieskrępowanej wyobraźni, zakorzeniony w amerykańskiej tradycji muzycznej jest specjalistą od muzyki teatralnej i filmowej, a  przede wszystkim wyjątkowym eksperymentatorem, współpracującym i nagrywającym z Johnem Zornem i dla jego wytwórni Tzadik.

Wykraczając poza nurt stricte jazzowy, 16 listopada wystąpi niebywała osobowość muzyki afrykańskiej – wibrafonistę, pianistę, perkusjonistę, a nade wszystko twórcę Ethio-jazzu – Mulatu Astatke. W 2004 roku  nagrał siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha, podbijając tym samym serca miłośników kina. Jego muzyka, naznaczona tanecznością i afrykańskim groovem, jest nośnikiem pozytywnej energii, ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia.

Ukoronowaniem festiwalu będzie koncert absolutnej legendy nowojorskiej awangardy – Pharoaha Sandersa. Już sam Ornette Coleman okrzyknął go największym saksofonistą tenorowym na świecie! Muzyczne ścieżki Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Johna Coltrane’a, z którym nagrał dziewięć płyt. Wkrótce po tym sam ukształtował własny język muzyczny, łączący fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelą, muzyką afrykańską i kubańską.

Oprócz zapraszania wielkich gwiazd tradycyjnie festiwal stawia na młodsze pokolenie artystów, prezentując niepokornych muzyków norweskiego zespołu Cortex i niebagatelne zestawienie harfy z gitarą basową w kobiecym, eksperymentalnym duecie Five-38 z Francji.

Po raz trzeci festiwal organizuje weekend z kulturą innego kraju i – tak jak w zeszłych latach był to Daleki Wschód – tak w tym roku przeniesiemy się na Bliski Wschód i pod hasłem „Akbank Jazz Festival presents: Turkey” ukażemy multikulturową mieszankę wybuchową prosto ze styku dwóch kontynentów. Gwiazdami będą: kwartet Konstrukt łączący w niezwykle odważny sposób tradycję z najnowocześniejszymi zdobyczami muzyki improwizowanej oraz wirtuozowskie trio Erkan Oğur & Derya Türkan & Alp Ersönmez, które wystąpi w projekcie pod nazwą UZAKTAKİ MÜZİK – MUSIC FROM FAR SIDE (21 listopada). 22 listopada solo wystąpi Misirli Ahmet, który zaprezentuje mistrzowskie oblicze tureckiej darbuki. Jeszcze tego samego wieczoru przeniesiemy się w zupełnie inny krąg kulturowy – na scenie pojawi się ośmioosobowy zespół MosaiKOREA, którego liderką i gwiazdą jest goszcząca po raz drugi na festiwalu wirtuozka geomungo – Yoon Jeong Heo.

Kolejną atrakcją festiwalu będzie kino. Koncerty w ciemnościach i filmy o jazzie znajdą się w regularnym repertuarze Kina Nowe Horyzonty, podobnie jak poranki dla dzieci Jazz morning Kids! – czyli muzyka wykonywana na żywo przez Jazztopadowych artystów do kultowych kreskówek. Młodzi muzycy pojawią się podczas drugiej edycji Polish Jazz Showcase, wydarzenia ukazującego oblicze rodzimej sceny jazzu międzynarodowym gościom. Przed wybranymi koncertami odbywać się będą otwarte spotkania z muzykami, a w ostatni weekend festiwalu koncerty w mieszkaniach prywatnych, będące od trzech lat jednym z najgorętszych punktów festiwalu.

Tagi: