Era Jazzu powraca do Blue Note

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. organizatora

Jeszcze nie dawno Era Jazzu – uważana była za jeden z najważniejszych festiwali jazzowych. Wyjątkowych festiwali bo nie przywiązanych, tak jak to była na samym początku jej działalności do jednego miasta i jednej sceny, ale festiwalom podróżnym, grającym dla fanów jazzu w całej Polsce.

W trakcie swoich 17 lat istnienia na zaproszenie pana Dionizego Piątkowskiego w ramach Ery Jazzu zagrało wielu najświetniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Przed laty na jej zaproszenie na klubowej scenie Blue note pojawiać zaczęły się takie postaci jak Steve Lacy (zagrał w Polsce tylko jeden raz), John Scofield, James Blood Ulmer, Paul Motian czy Steve Swallow . Potem Era rozrosła się, wyjechała z rodzinnego Poznania stając się z czasem projektem ekskluzywnym, zamaszystym, gwiazdorskim niekiedy, takim, który, choć nie zawsze przyciągał magią nazwisk zapraszanych artystów, ani ich muzycznymi propozycjami, ale za to miał pozycję festiwalowego brandu o utrwalonej pozycji i niemal niezachwianym zaufaniu swoich odbiorców.  

Ostatnio o Erze Jazzu było znacznie ciszej, ale pan Dionizy Piątkowski jakiś czas temu zapowiadał, że powróci z festiwalem posiłkując się hasłem „Jazz dla mas? Jazz dla Was”. Od tamtej chwili czekaliśmy na więcej szczegółów programu i oto nadeszły.

Tak więc Era Jazzu powraca i to powraca do macierzy. Jej strategicznym partnerem będzie tym razem jest Aquanet S.A. A oto jak o samej festiwalu piszę sam jego architekt? 

„...festiwalowa Era Jazzu kroczy tym samym rytmem – prezentacji najlepszej muzyki i wybitnych artystów na klubowej estradzie Blue Note. Program październikowego festiwalu (13-19.X) obejmuje zarówno koncerty światowych gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych muzycznych zjawisk i trendów.

Zapowiedź budzi apetyt. A oto lista głównych dań. m.in. „Stacey Kent – najpopularniejsza wokalistka dzisiejszego jazzu, gitarzyści John Abercrombie, Ralph Towner i David Gilmore, egzotyczna artystka z Cape Verde – Carmen Souza, „pierwsza dama dzisiejszej bossa novy” – Paula Morelendaum, genialny pianista Marc Copland, mistrz perkusji Joey Baron, legendarny saksofonista Paul McCandless, wirtuoz gitary basowej Reggie Washington, trębacz „new jazzu”– Joo Kraus oraz charyzmatyczny wokalista Vinx.”