Dziś premiera albumu" Antenna" duetu Yedo Gibson i Vasco Trilla

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Współpraca wydawnicza Multikulti Project oraz Spontaneous Music Tribune przyniosła nam  w tym roku już kilka znakomitych płyt. Tym razem czeka nas duetowa płyta brazylijskiego saksofonisty Yedo Gibsona i katalońskiego perkusisty Vasco Trilla. Premiera albumu "Antenna" już dziś!

W informacji od wydawcy czytamy:
„Grają, jakby byli jednym ciałem!” – zwykło się mawiać o Johnie Stevensie i Trevorze Wattsie, gdy w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego stulecia poszerzali pojęcie muzyki swobodnie improwizowanej, trenując wiele jej aspektów w ramach dwuosobowej edycji Spontaneous Music Ensemble.

„Jesteśmy jednością!” – odkrzyknął wirtualnie Vasco Trilla, gdy zapytałem, jakie określenie najlepiej oddaje sedno jego muzykowania z Yedo Gibsonem. Potem jeszcze kilka słów, które są równie wyraziste, a opisać mają jego partnera w sposób maksymalnie lakoniczny – wolna, bratnia dusza o wielkiej wyobraźni. eŻywioł, brawura i pewność siebie - to z kolei określenia, jakie przychodzą mi pierwsze na myśl, gdy próbuję zwerbalizować wrażenia z odsłuchu „Antenny”. Duet saksofonu i perkusji. Historia muzyki improwizowanej zna tysiące takich przypadków. Nim zasiądziecie do tej płyty, będę usiłował przekonać Was, że jest to jednak duet niezwykły. Pozornie daleki od idiomu free jazzowego, ale z drugiej strony, przesycony emocjami tego gatunku. Dodatkowo – z pewnością, w katalogu serii wydawniczej Trybuny
Muzyki Spontanicznej, pozycja najbliższa spuściźnie Johna Coltrane’a.

Yedo Gibson, brazylijski rezydent portugalski, zagra tu na saksofonie barytonowym i sopranowym, a także na serbskiej odmianie fletu, zwanej flura. Vasco Trilla, Katalończyk o silnych, ojcowskich korzeniach
portugalskich, zagra na perkusji i perkusjonaliach. Sześć dość krótkich historii. Odrobina tańca na sopranie, szczypta perkusjonalnej egzotyki. Baryton lekki jak skowronek, który potrafi być drapieżny jak lampart. Perkusja kąśliwa i wielowymiarowa, jak zawsze. Jakze Wam zazdroszczę, że będziecie tego słuchać po raz pierwszy!

Tagi: